Nasza mała firma produkuje materiały chemii budowlanej, które można podzielić na trzy rodzaje: suche zaprawy budowlane, których głównymi składnikami są cement, kruszywa kwarcowe (piaski, żwirki) oraz dodatki w postaci substancji uszlachetniających (których składu zwykle nie znamy): preparaty do zabezpieczania powierzchni betonowych, których głównym składnikiem są żywice epoksydowe lub akrylowe, kity do wypełniania szczelin dylatacyjnych, których głównym składnikiem są żywice epoksydowe lub poliuretanowe. Wszystkie surowce do naszej produkcji kupujemy w Polsce lub w krajach UE. Wyprodukowane materiały sprzedajemy tylko w kraju. Na stronie www.reach.gov.pl znalazłam następujące terminy: substancja (jako taka lub w preparacie), preparat oraz wyrób. Do której z tych grup należą produkowane przez nas materiały? Czy musimy zgłaszać do wstępnej rejestracji wszystkie surowce, które stosujemy do produkcji? Czy może wystarczy, że zostały one zarejestrowane przez producentów?
Odpowiedź na te pytania jest dość złożona. Myślę, że produkty, które państwo produkujecie, są preparatami. Preparaty są zaś mieszaniną kilku substancji. Surowce kupowane na rynku europejskim, nawet wtedy, gdy są substancjami, nie muszą być rejestrowane przez dalszych użytkowników, czyli przez państwa firmę. Produkcja polegająca tylko na mieszaniu składników nie wymaga rejestracji produktów, gdyż w takim procesie powstają zazwyczaj jedynie preparaty.
Jednak czasami w trakcie produkcji powstają nowe substancje, która nie były dodawane jako składnik. I jeżeli państwo produkujecie substancje w takim procesie – nawet z produktów naturalnych, takich jak np. skały czy wapienie – to powinniście je państwo zarejestrować. Bez dokładnej wiedzy, na czym polega proces produkcji, nie mogę udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Z pewnością nie musicie państwo rejestrować preparatów.
Jak traktować substancje uszlachetniające (dodatki do naszych wyrobów), których składu najczęściej nie znamy – występują one zwykle pod nazwami handlowymi i o ich składzie wiemy tylko ogólnie, że są np. pochodnymi celulozy. Kupujemy je od polskich lub unijnych producentów.
Z pytania wynika, że są to substancje, ale też mogą to być preparaty. Jednak obowiązek rejestracji substancji, które wykorzystuje państwa firma, mają ich producenci.
Importuję z Tajwanu kleje termotopliwe (gotowe wyroby). Powstały na bazie takich chemikaliów, jak EVA, poliolefina, poliamid, poliuretan, i podobnych. Obecnie wszystkie kleje mają kody celne i są odprawiane w urzędzie celnym. Czy muszę rejestrować je w systemie REACH?
Importując preparat zawierający substancje chemiczne, jest pan jednocześnie importerem substancji w nich zawartych. Tak więc musi pan zarejestrować wszystkie substancje wchodzące w skład preparatu, jeżeli ilość takich sprowadzonych substancji przekracza 1 tonę rocznie. Jeżeli tymi substancjami są polimery, to istnieje obowiązek rejestrowania monomerów. Podstawowe pytanie, które w pana przypadku należy rozstrzygnąć, to czy substancje wchodzące w skład klejów spełniają ewentualnie definicję polimeru. Chociaż niektóre nazwy to sugerują, nie mamy takiej pewności.
Nasza firma produkuje klej będący mieszaniną benzyny ekstrakcyjnej i mieszanki gumowej (produkowanej przez kogoś innego na terenie UE). Czy jestem zobowiązany do jakichkolwiek działań związanych z rejestracją w systemie REACH?
Nie musi pan rejestrować substancji, z których produkuje pan klej, chyba że w procesie mieszania powstają jakieś nowe substancje. Sądzę jednak, że jest pan dalszym użytkownikiem substancji i wobec tego powinien pan wypełniać wszystkie obowiązki, które podano w rozporządzeniu REACH w tytule IV „Informacje w łańcuchu dostaw” i w tytule V „Dalsi użytkownicy”.
-notowała Zofia Jóźwiak