To jeden z przedmiotów własności przemysłowej – obok patentu, prawa ochronnego na znak towarowy i innych. Nieobowiązujące już rozporządzenie w tej sprawie definiowało wzór zdobniczy jako nową postać przedmiotu, przejawiającą się w kształcie, właściwościach powierzchni, układzie linii, rysunku lub barwie, nadającą przedmiotowi swoisty i oryginalny wygląd – przeznaczoną do odtwarzania w produkcji przemysłowej lub rękodzielniczej i zmierzającą do celów estetycznych. Innymi słowy, chodziło o charakterystyczny wygląd jakiegoś wytworu.
Od 22 sierpnia 2001 r. prawa do wzorów zdobniczych nie są już udzielane. Tego dnia weszła bowiem w życie ustawa – Prawo własności przemysłowej, która takiej formy ochrony nie przewiduje. Ich rolę przejęły wzory przemysłowe. Wszystkie zgłoszenia wzorów zdobniczych nierozpoznane do dnia wejścia tej ustawy w życie stały się z mocy prawa zgłoszeniami wzorów przemysłowych. Nie oznacza to jednak, że istniejące już prawa do wzorów zdobniczych utraciły moc. Wręcz przeciwnie. W nowych przepisach wyraźnie zastrzeżono, że istniejące już prawa do wzorów zdobniczych pozostają w mocy. Nie będzie to jednak trwało wiecznie. Ochrona wzorów zdobniczych jest bowiem ograniczona w czasie. Za kilka lat wszystkie prawa do wzorów zdobniczych po prostu wygasną.
Podstawa prawna: rozporządzenie Rady Ministrów ws. ochrony wzorów zdobniczych (DzU z 1963 r. nr 8, poz. 45) w zw. z art. 315 i art. 316 prawa własności przemysłowej (DzU z 2003 r. nr 119, poz. 1117)