Aktualizacja: 19.03.2020 13:30 Publikacja: 19.03.2020 13:30
Foto: Adobe Stock
Ale, co dziś więcej, jako organizacje pracodawców możemy robić? Rada Dialogu Społecznego praktycznie nie funkcjonuje – strona rządowa nie konsultuje swoich zamierzeń z organizacjami pracodawców. Nawiązując zatem do słów dyrektora generalnego WHO pozostają nam apele, apele i jeszcze raz apele. A każdy z nich musi być coraz bardziej doniosły i słyszalny. Apele te muszą być pozbawione wątków politycznych, a w szczególności tez nacechowanych populistycznie tak, aby żądania kierowane do rządu w imieniu pracodawców były realne. Z tej też racji tak niezbędne jest przywrócenie dialogu ze stroną rządową. Dzisiaj jednak przedsiębiorcy, a w szczególności sektor MŚP, owszem otrzymuje pakiet, ale jego realizacja – niczym obiecane prolongaty opłat składek ZUS – jest przedłużana w czasie. W dniu 10 marca br. otrzymaliśmy szereg obietnic padających z ust minister Jadwigi Emilewicz, która jasno zadeklarowała: „Jesteśmy przygotowani, aby dać przedsiębiorcom bezpieczeństwo w trudniejszym dla gospodarki czasie". Słyszeliśmy o słusznych skądinąd hasłach, że straty poniesione w 2020 r. będzie można odliczyć od podatku, który był należny za 2019 r., o obietnicy wprowadzenia instrumentów na rzecz poprawy płynności finansowej firm, w tym wsparcia gwarancyjnego oraz dopłat do kredytów. Była mowa również o wcześniejszych zwrotach podatku VAT, a także o ułatwieniach w zakresie split payment. Prezentowany był szereg postulatów mających na celu poprawę bytu przedsiębiorców. Konkretne rozwiązania miały zostać wprowadzone w przyszłym tygodniu.
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za podatkowe długi spółek.
Ugoda z fiskusem czy skrócenie okresu przedawnienia podatków to wyciągnięte z kosza pomysły komisji kodyfikacyjnej. Warto do nich wrócić w ramach deregulacji – przekonuje ekspert.
Nie będzie już Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Instytucja ta nie zostanie jednak zlikwidowana - informuje w wydanym oświadczeniu Dagmara Rybicka, rzeczniczka prasowa Rzecznika MŚP.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Rząd chce ukrócić patologie na rynku odzieży, obuwia i płynnego betonu. Przewóz takich towarów ma być ściśle nadzorowany systemem SENT.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Rok 2020 dowiódł, że dla patogenów granice nie istnieją. Z końcem 2019 r. zaczęły pojawiać się doniesienia o przypadkach tajemniczego zapalenia płuc – z chorobą zmagano się w Chinach. Wkrótce wirus – nieco później nazwany SARS-CoV-2 – pojawił się w Europie. 4 marca w województwie lubuskim oficjalnie zidentyfikowano polskiego pacjenta „0”. Czy w zglobalizowanym świecie można przewidzieć i kontrolować rozprzestrzenianie chorób? Tak, o ile naukowcy reprezentujący różne dziedziny wiedzy będą myśleć i pracować wspólnie.
Statystyki pokazują, że kobiety żyją dłużej niż mężczyźni. Okazuje się też, że ich mózg starzeje się wolniej, przez co są bardziej odporne na pogorszenie funkcji poznawczych. Według najnowszego badania może za to odpowiadać drugi chromosom X.
Przesunięcie profilaktyki na szczebel podstawowej opieki zdrowotnej może pomóc w rozwiązaniu problemu niskiego udziału Polaków w badaniach profilaktycznych – uważa Paweł Walicki. Prezes zarządu Grupy Centrum Medycznego CMP był gościem „Rzeczpospolitej” podczas X Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.
Przybywa zadłużonych płatników. Mogą wnioskować o odroczenie terminu płatności, rozłożenie należności na raty, a nawet ich umorzenie. Decyzja ZUS, choć uznaniowa, nie może być dowolna i podlega kontroli sądowej.
Najnowsze badania przeprowadzone przez Narodowy Instytut Kardiologii wykazały istotny związek między małżeństwem a ryzykiem otyłości u mężczyzn.
Wierzyciel zgłosił wierzytelność w postępowaniu upadłościowym. O tym, że została pominięta, a postępowanie prawomocnie zakończone, dowiedział się z odpowiedzi na skargę na przewlekłość. Teraz domaga się odszkodowania od Skarbu Państwa.
Do uwolnienia się od podatkowego długu spółki nie wystarczy wskazanie jakiegokolwiek jej mienia. Ma to być realny majątek, pozwalający na skuteczną egzekucję w znacznej części.
W ostatnim czasie potwierdzono jeden z pierwszych przypadków błonicy w Polsce od lat. Wyjaśniamy, co to za choroba, jak się objawia i jak jej zapobiegać.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas