Wszystko to za sprawą trzech nowel rozporządzeń ministra sprawiedliwości z 27 listopada 2007 r.

Pierwsza dokonuje korekty dwóch urzędowych formularzy: wniosku o wydanie zaświadczenia, że dany podmiot wpisany do KRS jest organizacją pożytku publicznego, oraz formularza o podanie numeru KRS.

Druga nowela dotyczy kilku formularzy o wpis do KRS, z czego znaczna część uwzględnia wprowadzenie do polskiego systemu prawnego spółdzielni europejskiej.

Poświęcono jej nowy oddział 5[sup]1[/sup] rozporządzenia. Treść danych podlegających wpisowi do rejestru ustalono podobnie do wymagań dla innych przedsiębiorców. Uwzględniając jednak specyfikę tego rodzaju ciała, określono, jakie informacje powinny zostać wpisane odnośnie nie tylko do zarządu, ale też rady administrującej oraz dyrektora wykonawczego. [b]Rejestracji podlegać będzie także nazwa organu uprawnionego do reprezentowania spółdzielni oraz sposób jej reprezentacji.[/b]

– Spółka europejska to jednak zupełnie pionierska na polskim gruncie instytucja, dlatego sądy rejestrowe nie mają z nią jeszcze doświadczeń – powiedziała „Rz” Kaja Angerman, prezes warszawskiego KRS.

Dla sądów rejestrowych zmiany w formularzach (a są one obowiązkowe w tych postępowaniach) nie są nowością. – Przedsiębiorcy, którzy stale składają wnioski, nie mają z ich poprawnym wypełnianiem problemów, gorzej jest z tymi początkującymi, ale od przedsiębiorcy można oczekiwać, że w razie potrzeby skorzysta z pomocy prawnika – uważa sędzia Angerman.

Zresztą źle wypełnione formularze stanowią kilka procent wniosków, a zdecydowana większość z nich rozpatrywana jest w ciągu dwóch tygodni (to termin instrukcyjny dla sądów).

Nawet podczas zeszłorocznej wpadki Ministerstwa Sprawiedliwości przy zmianie formularzy, gdy w niektórych pomylono wręcz rubryki, przedsiębiorcy radzili sobie z nimi.

Część zmian ma charakter porządkowy lub uzupełniający, uwzględnia m.in. problemy zgłaszane przez sądy rejestrowe.

I tak, nowy § 54 trzeciej noweli umożliwi wpisywanie do rejestru wzmianki o złożeniu sprawozdań z działalności spółek z o.o. i akcyjnych. Zmiana § 78 oznacza uzupełnienie rejestru przedsiębiorstw i jednostek badawczo-rozwojowych o dane dotyczące ich majątku przy połączeniu, podziale lub przekształceniu.

Kolejne zmiany dotyczą rejestrów ZOZ. Publiczne ZOZ uzyskały prawo do łączenia się. Zatem informacje o połączeniu, łączonych i nowo powstałych zakładach mają podlegać wpisowi do rejestru. Wśród nich dane o sposobie połączenia, tj. powstaniu nowego zakładu z połączenia dotychczasowych publicznych zakładów lub przejęcia dotychczasowego albo kilku takich zakładów przez inny publiczny. Przepisy te są zresztą podobne do starszych regulacji dotyczących przedsiębiorców.

[ramka][b]Podstawa prawna:[/b]

- rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 27 listopada 2007 r. zmieniające rozporządzenia w sprawie:

>> [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=248364]ustroju i organizacji Centralnej Informacji KRS oraz szczegółowych zasad udzielania informacji z rejestru i udostępniania kopii dokumentów z katalogu (DzU nr 228, poz. 1682)[/mail],

>> [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=248354]określenia wzorów urzędowych formularzy wniosków o wpis do KRS oraz sposobu i miejsca ich udostępniania (DzU nr 228, poz. 1683)[/mail],

>> [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=248359]szczegółowego sposobu prowadzenia rejestrów wchodzących w skład KRS oraz szczegółowej treści wpisów w tych rejestrach (DzU nr 228, poz. 1684)[/mail][/ramka]