Będą mogli z niego skorzystać mikroprzedsiębiorcy, mali lub średni przedsiębiorcy. - Te pieniądze jest dość łatwo uzyskać - zachęca do składania wniosków Monika Karwat-Bury, rzecznik prasowy PARP. - Wystarczy zgromadzić faktury za już poniesione nakłady na ochronę własności przemysłowej z ostatnich sześciu miesięcy liczonych od daty złożenia wniosku.
Przedsiębiorcy mogą się ubiegać o pieniądze na pokrycie kosztów zgłoszenia wynalazku, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego lub znaku towarowego.
Nie ma znaczenia, czy przedsiębiorca ubiega się o ochronę w polskim czy w zagranicznym urzędzie patentowym. Nie otrzyma jednak pomocy ten, kto wystąpił o ochronę jedynie na terenie Polski.
[ramka][b]Przykład[/b]
Przedsiębiorca wystąpił do Urzędu Patentowego RP o ochronę wzoru użytkowego w Polsce i za jego pośrednictwem we Francji oraz w Niemczech. W takiej sytuacji może ubiegać się o pomoc. Gdyby chciał chronić wzór tylko w Polsce, nie mógłby się ubiegać o te pieniądze.[/ramka]
Pomoc na jeden wniosek nie może być mniejsza niż 4 tys. zł. Ponadto wielkość wsparcia nie może przekroczyć 80 proc. wydatków kwalifikujących się do objęcia pomocą. Pozostałe 20 proc. poniesionych wcześniej wydatków będzie wkładem własnym wnioskodawcy.
PARP wspomoże wydatki na:
- opłaty urzędowe za zgłoszenie wynalazków i wzorów użytkowych na podstawie układu o współpracy patentowej (PCT). Obejmą one opłatę międzynarodową, opłatę za sprawdzenie, czy wynalazek lub wzór nie został już zarejestrowany, oraz opłaty za zgłoszenie wnoszone do urzędów tych państw, w których zgłaszający ubiega się o prawo ochronne, m.in:
- opłaty za zgłoszenie wynalazków w procedurze międzynarodowej na podstawie konwencji o udzielaniu patentów europejskich obejmujące opłaty za zgłoszenie oraz opłaty za sprawdzenie;
- opłaty za zgłoszenie w Urzędzie Patentowym USA:
- wynalazków, obejmujące podstawową opłatę za zgłoszenie oraz opłatę za sprawdzenie,
- znaku towarowego, obejmujące podstawową opłatę za zgłoszenie za jedną klasę towarową oraz opłaty za oświadczenia,
- wzoru przemysłowego,
- opłaty za zgłoszenie w Urzędzie Patentowym Japonii:
- wynalazku,
- znaku towarowego, obejmujące podstawową opłatę za zgłoszenie za jedną klasę towarową oraz dopłatę za każdą kolejną klasę towarową,
- wzoru przemysłowego;
- opłaty za zgłoszenie w Urzędzie Patentowym ChRL:
- wynalazku,
- znaku towarowego, obejmujące podstawową opłatę za zgłoszenie za jedną klasę towarową oraz dopłatę za każdy kolejny towar/usługę w każdej klasie towarowej,
- wzoru przemysłowego;
- opłaty za zgłoszenie znaków towarowych, obejmujące podstawową opłatę za zgłoszenie oraz dopłatę za każdą kolejną klasę towarową powyżej trzech klas;
- opłaty za zgłoszenie znaków towarowych na podstawie porozumienia i protokołu madryckiego o międzynarodowej rejestracji znaków towarowych;
- opłaty za zgłoszenie wzoru przemysłowego obejmujące podstawową opłatę za rejestrację jednego wzoru oraz dopłaty za rejestrację kolejnych.
Opisywanie przez nas wsparcie jest pomocą publiczną.
Przyznawane jest w ramach pomocy de minimis zgodnie z unijnym rozporządzeniem nr 69/2001 z 12 stycznia 2001 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 traktatu Wspólnot Europejskich do pomocy w ramach zasady de minimis (DzUrz WE L 10 z 13 stycznia 2001 r.). Może być udzielone przedsiębiorcy pod warunkiem, że łącznie z inną tego rodzaju pomocą, otrzymaną w ciągu kolejnych trzech lat z różnych źródeł i w różnych formach, nie przekroczy 100 tys. euro.
Projekty wspierające ochronę własności przemysłowej będą przyznane tylko tym wnioskodawcom, którzy już ponieśli koszty opłat urzędowych związanych z ochroną, ale nie wcześniej niż sześć miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie. Termin składania wniosków o udzielenie wsparcia będących jednocześnie wnioskami o płatność upływa 31 października 2007 r.
Kwota do podziału wynosi 500 tys. zł. Środki pochodzą z budżetu państwa. Jeżeli jednak przedsiębiorca nie kwalifikuje się do tej pomocy, warto, by przyjrzał się dokładnie warunkom programu. Na podobnych zasadach będą kwalifikowane bowiem firmy do korzystania z funduszy unijnych w ramach programu "Innowacyjna gospodarka", w latach 2007 - 2015.