- Pracownik naukowy na stanowisku adiunkta otrzymał 23 stycznia br. trzymiesięczne wypowiedzenie w związku z rozwiązaniem pracowni. Na koniec kwietnia miał dostać odprawę z tzw. ustawy o zwolnieniach grupowych. Kierownik innej pracowni zaproponował mu niedawno współpracę na takim samym stanowisku, ale na 1/2 etatu, od 1 maja do 31 grudnia tego roku. Czy trzeba wypłacić odprawę? Pracownik ten skończył w styczniu 65 lat, ma 38 lat pracy i chce przejść na emeryturę.

Tak.

Pracownik powinien otrzymać odprawę pieniężną. Propozycja objęcia części etatu w innej pracowni uczelni nie wstrzymuje bowiem biegu złożonego wypowiedzenia i nie przekreśla jego konsekwencji. A wręczenie wypowiedzenia wyłącznie z przyczyn niedotyczących zatrudnionych skutkuje obowiązkiem wypłaty odprawy najpóźniej w dniu rozwiązania stosunku pracy. Wynika tak z art. 10 ust. 1 i art. 8 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.), czyli tzw. ustawy o zwolnieniach grupowych. Uczelnia mogłaby nie wypłacać odprawy, gdyby skutecznie cofnęła wypowiedzenie, a zwalniany przyjął propozycję innej pracy. Do skutecznego cofnięcia wypowiedzenia potrzebna jest jednak zgoda tego pracownika (por. wyrok NSA w Warszawie z 17 listopada 1989 r., II SA 1177/89). Cofnięcie następuje bowiem później niż samo wypowiedzenie (art. 61 k.c. w związku z art. 300 k.p.).

Jeśli pracownik nie zgodzi się na cofnięcie wypowiedzenia, to nawet przyjęcie przez niego propozycji pracy na pół etatu w innej pracowni tej samej uczelni po rozwiązaniu dotychczasowej umowy nie wpłynie na obowiązek wypłaty odprawy. Ustawa w art. 9 dopuszcza przecież ponowne zatrudnienie u tego samego pracodawcy w tej samej grupie zawodowej pracownika, z którym wcześniej rozwiązał stosunek pracy na podstawie przepisów o zwolnieniach grupowych. Wypłacona wcześniej odprawa pieniężna nie staje się przez to świadczeniem nienależnym, które pracownik musi zwrócić. A to dlatego, że właśnie poprzez art. 9 istnieje możliwość nabycia przez pracownika prawa do odprawy pieniężnej kilkakrotnie od tego samego pracodawcy. Bez znaczenia dla obowiązku wypłaty odprawy pieniężnej jest także osiągnięcie przez pracownika wieku emerytalnego i możliwość przejścia na emeryturę. Gdyby nawet ten pracownik zdecydował się na skorzystanie z tych uprawnień, uczelnia byłaby zobowiązana do wypłacenia dwóch odpraw: pieniężnej z ustawy o zwolnieniach grupowych i emerytalnej na podstawie art. 138 ustawy z 25 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (DzU nr 164, poz. 1365 ze zm.).