Takie właśnie było orzeczenie kolegium przy Urzędzie Patentowym dotyczące sporu krakowskiej spółki Biosystem z niemieckim Der Gruene Punkt.

Zakład Gospodarki Komunalnej - Organizacja Odzysku Biosystem SA Kraków wystąpił z wnioskiem o wygaszenie prawa z czterech rejestracji międzynarodowych znaków towarowych organizacji Der Gruene Punkt Duales System Deutschland (dalej - GP) z Kolonii: jednego słowno-graficznego, trzech graficznych.

Krakowianie nie chcieli dalszego związku z partnerem, który "chce być reklamowany, a oprócz prawa oznaczania cudzych wyrobów nic z siebie nie daje". Na domiar złego znak niemiecki, który wszedł na polski rynek jako pełniący funkcję informacyjną, teraz usiłuje przejąć funkcję odróżniającą. Wprowadzenie go na bardzo różnych towarach już wywoływało u wielu nabywców problemy z ich rozumieniem. Klient przypisuje towary z oznaczeniem GP bliżej nieokreślonemu superkoncernowi światowemu kontrolującemu wszystkie czynności związane z wytwarzaniem oraz obrotem. Na dodatek "GP" w ogóle nie uczestniczy w gwarantowaniu jakości produktu. To sprzeczne z ideą prawną znaku towarowego - argumentował wnioskodawca.

Pełnomocnik organizacji niemieckiej kwestionował interes prawny Biosystemu. - Spółka krakowska uważa się za konkurenta, to gra rynkowa - zapewniał. Argumentom wnioskodawcy przeciwstawił inne rozumienie funkcji odróżniającej znaku GP.

Kolegium oddaliło wniosek Biosystemu. Nie stwierdziło interesu prawnego spółki. Krakowianie, jak wynika z rejestru UP, prowadzą działalność jedynie w zakresie odzyskiwania materiałów, czyli w zakresie znacznie węższym niż GP, obecny ze swoimi znakami we wszystkich klasach klasyfikacji nicejskiej od 1 do 45 (sygn. 80/ 05, 81/05, 82/05 i 83/05).

- Pierwszych pięć dotyczy towarów takich jak chemikalia, nawozy sztuczne, lakiery, środki czyszczące, farmaceutyki itp.

- Następnych dziesięć klas przewidziano dla maszyn i instrumentów.

- Klasa 16 to materiały piśmienne i biurowe oraz fotograficzne.

- Klasa 18 - wyroby skórzane, 25 - odzież.

- Towary spożywcze zebrane zostały w klasach od 29 do 32.

- Klasa 33 to alkohole, ale bez piwa.

- Od numeru 35 zaczyna się klasyfikacja usług.