Aż 41 proc. środków przyznanych województwu łódzkiemu zostanie przeznaczonych na rozwój społeczeństwa informacyjnego oraz infrastruktury społecznej (edukacja, kultura). To najwyższy wskaźnik w kraju. Równie duże fundusze (prawie 35 proc. całej puli) mają być wydane na rozwój i poprawę infrastruktury transportowej oraz ochronę środowiska. Tak wynika z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego, który już w marcu zostanie skierowany do akceptacji przez Komisję Europejską.
Najwięcej, ponad 267 mln euro, władze województwa chcą przeznaczyć na rozwój przedsiębiorczości. Za unijne pieniądze stworzona ma zostać infrastruktura sprzyjająca rozwojowi technologicznemu (m.in. kupione oprzyrządowanie i zbudowane szybkie sieci komputerowe łączące ośrodki badawcze). Planowane jest zintensyfikowanie współpracy między małymi i średnimi przedsiębiorstwami a ośrodkami badawczymi, parkami naukowymi i technologicznymi czy uczelniami. Dzięki tej współpracy i pieniądzom z Brukseli firmy będą mogły przeprowadzać badania i przygotowywać ich rezultaty do wdrożenia. Przedsiębiorcy najbardziej liczą jednak na fundusze, które będą mogli bezpośrednio wykorzystać na rozwój i unowocześnienie swoich firm. - Zainteresowanie nowymi programami jest ogromne. Przedsiębiorcy, mając do wyboru bezzwrotne dotacje albo preferencyjne pożyczki, wybiorą tę pierwszą formę pozyskania kapitału. Dotacje najszybciej stymulują inwestycje w przedsiębiorstwach - uważa Paweł Żuromski, prezes Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego.
Na poprawę infrastruktury transportowej, zwłaszcza drogowej, przeznaczonych zostanie ok. 200 mln euro. Na co konkretnie pójdą te pieniądze? Głównie na gruntowny remont sieci dróg wojewódzkich i lokalnych, a także na stworzenie połączeń między powstającymi autostradami i drogami ekspresowymi (budowanymi przez państwo) a terenami, na których realizować się będzie nowe inwestycje. Całość ma stanowić element tzw. łódzkiego ringu komunikacyjnego. - Inwestycje w zakresie infrastruktury transportowej traktujemy priorytetowo - często powtarza Włodzimierz Fisiak, marszałek województwa łódzkiego. Środki unijne będą przeznaczone również na realizację mniejszych projektów, m.in. na budowę ścieżek rowerowych, usprawnienie transportu miejskiego.
Ekologia jest kolejną dziedziną, która została potraktowane bardzo poważnie. Szczególny nacisk będzie położony na inwestycje w zakresie odnawialnych źródeł energii (wiatrowej, słonecznej, hydroelektrycznej czy z biomasy) i realizację projektów związanych z czystością i gospodarowaniem wodą, zarówno pitną, jak i ściekową, na co łącznie planuje się przeznaczyć ponad 113 mln euro. Na pozostałe projekty związane z ochroną środowiska wydanych zostanie kolejnych 85 mln euro.
Część pieniędzy z regionalnych programów operacyjnych będzie rozdzielana bez przeprowadzania konkursów. To nowa metoda podziału unijnych środków. - Tak rozdzielone środki zostaną przeznaczone na najważniejsze inwestycje, których realizacja ma pomóc w osiągnięciu zakładanych celów rozwojowych - mówi Marcin Nowicki, rzecznik prasowy marszałka województwa łódzkiego. Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju regionalnego, szacuje, że w poszczególnych województwach projekty pozakonkursowe pochłoną od 20 do 40 proc. przeznaczonych dla nich środków. W Łódzkim ma to być 36 proc., czyli ok. 310 mln euro. Co dzięki tym pieniądzom zostanie osiągnięte? Na zatwierdzonej w lutym przez zarząd województwa liście znajduje się m.in. rozbudowa łódzkiego lotniska, rozwój terenów inwestycyjnych wokół Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, rozwój potencjału turystycznego województwa. - Wybraliśmy najlepsze projekty. Beneficjenci, których wnioski nie znalazły się na liście, będą mogli ubiegać się o pozostałą część unijnych środków, które rozdysponowane zostaną w drodze konkursu - mówi marszałek województwa Włodzimierz Fisiak. Ostateczna lista projektów, które otrzymają dotacje z funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności bez uczestniczenia w konkursach, musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Komitet Rady Ministrów i później przez Komisję Europejską.
Najwięcej pieniędzy z regionalnego programu województwa łódzkiego pochłonie rozwój przedsiębiorczości (m.in. inwestycje, wzmacnianie innowacyjności). Ważne miejsce zajmuje także infrastruktura (głównie budowa i remont lokalnych oraz regionalnych dróg) i ochrona środowiska - w tym wypadku pieniądze w dużej części będą przeznaczone na poprawę jakości wód.
źródło: Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2007 - 2013