Przed Polską stoi szczególne zadanie - jesteśmy największym beneficjentem funduszy unijnych, co powoduje, że skuteczność realizacji polityki spójności będzie w dużym stopniu oceniana przez pryzmat zmian zachodzących właśnie w naszym kraju.

Mając świadomość skali wyzwania oraz niepowtarzalności szansy, jaką stanowią fundusze unijne dane Polsce do dyspozycji na lata 2007 - 2013, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego opracowało kompleksowy plan działania - Strategię Rozwoju Kraju na lata 2007 - 2015. Uwzględnia ona zarówno unijne, jak i krajowe źródła finansów mających w tym okresie służyć rozwojowi kraju. Strategia zakłada m.in. rozwój gospodarki opartej na wiedzy, podnoszenie poziomu kwalifikacji uczestników rynku pracy, urozmaicenie działalności na obszarach wiejskich, wzmocnienie administracji publicznej i oczywiście poprawę stanu infrastruktury naszego kraju - zarówno społecznej, jak i technicznej.

To, w jaki sposób będziemy dążyli do osiągnięcia celów zakładanych w strategii oraz jak wykorzystamy wspomniane 67,3 mld unijnych euro, określa Narodowa Strategia Spójności (oficjalna nazwa dokumentu: Narodowe Strategiczne Ramy Odniesienia). Jest to dokument wymagany od krajów członkowskich przez Komisję Europejską. Zawiera precyzyjne określenie narzędzi, za pomocą których realizowane będą cele polityki spójności Unii Europejskiej. Strategia ta przewiduje realizację czterech ogólnopolskich programów, z których każdy koncentruje się na odrębnej dziedzinie rozwoju naszego kraju: infrastrukturze i środowisku, gospodarce, ludziach w ujęciu kapitału ludzkiego oraz nadrobieniu zaległości cywilizacyjnych regionów Polski Wschodniej. Równolegle do programów ogólnopolskich, za pomocą których wspierane będą głównie imponujące, duże przedsięwzięcia oddziałujące na poziom całej polskiej gospodarki, będzie funkcjonowało 16 programów regionalnych - opracowanych, zarządzanych i wdrażanych przez władze poszczególnych województw. Programy te będą uwzględniały podobne obszary wsparcia, jak programy krajowe - jednak skala współfinansowanych projektów będzie odpowiednio mniejsza. Programy krajowe i regionalne będą się więc uzupełniały.

Na rozwój polskich regionów w latach 2007 - 2013 przeznaczymy blisko 16 mld euro, które będą wykorzystywane za pomocą regionalnych programów operacyjnych. Województwo łódzkie otrzyma z tej puli ponad 863,8 mln euro. Do tego dochodzi jeszcze 400 mln euro w ramach programu Kapitał Ludzki. Łącznie daje to kwotę ponad ośmiokrotnie większą niż w okresie 2004 - 06, kiedy to w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego miało do dyspozycji 157,1 mln euro. Tak duża pula środków rozwojowych będzie dla regionu łódzkiego nie lada szansą, ale i olbrzymim wyzwaniem. W wykorzystywaniu o wiele przecież mniejszych - środków pochodzących ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego województwo łódzkie nie jest niestety liderem. Pod względem zakontraktowania - czyli przyznania środków dla poszczególnych projektów - od wielu miesięcy znajduje się na ostatnim miejscu w kraju. Jeżeli zaś chodzi o poziom wypłat - czyli rozliczenia zrealizowanych przedsięwzięć - jest aktualnie na pozycji 12. W ciągu ostatnich kilku miesięcy region łódzki poprawił co prawda poziom wypłat w porównaniu z pozostałymi regionami, ciągle jednak pozostaje poniżej średniej krajowej. Skuteczne wykorzystanie blisko 1,3 mld euro dostępnych na lata 2007 - 2013 będzie więc wymagało od województwa łódzkiego zmobilizowania wysiłków. To będzie wyzwanie, ale liczymy na to, że region temu podoła.

Bezpośrednio z unijnego wsparcia udzielanego w ramach Programu Regionalnego Województwa Łódzkiego będą mogły korzystać m.in. jednostki samorządu terytorialnego, przedsiębiorcy, uczelnie czy organizacje pozarządowe. Finansowane będą przedsięwzięcia infrastrukturalne, mające znaczenie w skali regionalnej lub lokalnej - zarówno z dziedziny transportu, jak i infrastruktury społecznej, inwestycje związane z ochroną i promocją turystyki i dziedzictwa kulturowego, a także przedsięwzięcia służące tworzeniu przyjaznych warunków do rozwoju przedsiębiorstw i przedsiębiorczości. Za opracowanie i zarządzanie Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Łódzkiego, wartym 863,8 mln unijnych euro, odpowiadają władze województwa.

400 mln euro z programu Kapitał Ludzki to pieniądze na aktywizację zawodową osób bezrobotnych, walkę z wykluczeniem społecznym, wzmacnianie przedsiębiorstw i pracowników w dostosowaniu się do potrzeb regionalnego rynku pracy. Również tutaj ważną rolę do odegrania ma samorząd województwa, który będzie pośredniczył przy wdrażaniu tych pieniędzy. Bardzo istotnymi partnerami będą też z pewnością instytucje rynku pracy, organizacje pozarządowe oraz jednostki edukacyjne.

Tyle bezpośrednio na poziomie regionu, liczymy jednak, że Łódzkie okaże się również aktywne na polu pozyskiwania środków z programów krajowych. Już dziś wiadomo, że na liście dużych projektów do programu Infrastruktura i Środowisko znalazło się dziesięć przedsięwzięć planowanych do realizacji na terenie województwa łódzkiego, o wartości przekraczającej 2,4 mld euro (pełna lista dużych projektów jest na stronie internetowej: www.mrr.gov.pl). Dodatkowo beneficjenci z Łódzkiego, będą mogli starać się o środki z programów krajowych w ramach konkursów, które będą ogłaszane w całym okresie 2007 - 2013. Duże możliwości, zwłaszcza jeśli chodzi o podnoszenie konkurencyjności przedsiębiorstw, stwarza program Innowacyjna Gospodarka. To dla wielu polskich, w tym łódzkich firm, szansa na podniesienie innowacyjności i nawiązanie współpracy z sektorem nauki i środowiskiem akademickim.

Jak widać w perspektywie 2007 - 2013 jest wiele możliwości na pozyskiwanie funduszy i mamy nadzieję, że województwo łódzkie chętnie będzie z nich korzystać.

- Poprawa jakości funkcjonowania instytucji publicznych oraz rozbudowa mechanizmów partnerstwa

- Poprawa jakości kapitału ludzkiego i zwiększenie spójności społecznej

- Budowa i modernizacja infrastruktury technicznej i społecznej mającej podstawowe znaczenie dla wzrostu konkurencyjności Polski

- Podniesienie konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw, w tym szczególnie sektora wytwórczego o wysokiej wartości dodanej, oraz rozwój sektora usług

- Wzrost konkurencyjności polskich regionów i przeciwdziałanie ich marginalizacji społecznej, gospodarczej i przestrzennej

- Wyrównywanie szans rozwojowych i wspomaganie zmian strukturalnych na obszarach wiejskich

źródło Ministerstwo Rozwoju Regionalnego