Czy cała pożyczka z PFR to pomoc publiczna? Wciąż brak klarowności w regułach wsparcia przedsiębiorców

Czy cała kwota kryzysowej pożyczki z PFR jest pomocą publiczną? Według zwykłych reguł tylko niespłacona część, ale z wytycznych UOKiK wynika co innego.

Publikacja: 25.06.2020 07:33

Czy cała pożyczka z PFR to pomoc publiczna? Wciąż brak klarowności w regułach wsparcia przedsiębiorców

Foto: Adobe Stock

Kto korzysta ze wsparcia w formie pożyczek z Polskiego Funduszu Rozwoju, musi uważnie przyglądać się regułom udzielania pomocy publicznej. W realiach kryzysu zarówno polskie władze, jak też Komisja Europejska wydały stosowne regulacje i interpretacje, ale pozostawiają one wiele znaków zapytania.

Gdy w marcu epidemia koronawirusa już stała się faktem i nadciągał kryzys. Poza dotychczasowym dopuszczalnym limitem 200 tys. euro, Komisja Europejska wprowadziła dodatkowy limit pomocy kryzysowej w wysokości 800 tys. euro. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów początkowo wyjaśniał, że w pożyczkach z PFR pomocą jest jedynie ich niespłacona część. W wydanych 28 maja kolejnych wyjaśnieniach uznał jednak, że kwotą pomocy jest nominalna wartość całej pożyczki. Wprawdzie także KE w swoim komunikacie definiuje pomoc jako „wartość nominalną" pożyczki, ale to by było niespójne z dotychczasowymi zasadami pomocy publicznej.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Reklama
Reklama