Reklama
Rozwiń

Różne oblicza pracowniczego monitoringu

Nie można zignorować orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i jego wpływu na krajową interpretację możliwości stosowania „ukrytego" monitoringu, zwłaszcza że zostało wydane przez Wielką Izbę ETPC.

Publikacja: 29.02.2020 00:01

Różne oblicza pracowniczego monitoringu

Foto: AdobeStock

Monitoring pracowniczy doczekał się regulacji w polskim prawie stosunkowo niedawno. Przed 25 maja 2018 r., tj. wejściem w życie art. 222 k.p. regulującego monitoring wizyjny pracowników, brak było przepisów w tym zakresie, stąd też jego stosowanie opierało się na ogólnych przepisach dotyczących ochrony danych osobowych oraz poszanowania dóbr osobistych zatrudnionych. Wraz z rozpoczęciem stosowania RODO polski ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie do kodeksu pracy regulacji zarówno w zakresie monitoringu wizyjnego, jak i pozostałych jego form. Art. 222 k.p. reguluje m.in. cele prowadzenia monitoringu, okresy retencyjne, sposób jego wprowadzenia oraz – co najważniejsze w kontekście omawianego tematu – sposób informowania o monitoringu, w tym odpowiednie oznaczenie pomieszczeń i terenu objętego monitoringiem. Stąd też przyjęło się, że prowadzenie „ukrytego" monitoringu pracowniczego jest niezgodne z zasadami wskazanymi w kodeksie pracy.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji