Nie każdy dłużnik skorzysta na zmianach w egzekucji

Celem nowych ustaw o komornikach i kosztach komorniczych miała być postępująca ochrona dłużników. Tymczasem na zmianach stracą głównie renciści i emeryci oraz osoby zatrudnione na umowie o pracę, zyskają z kolei osoby zatrudnione na podstawie innych umów cywilnoprawnych.

Publikacja: 08.10.2018 16:42

Nie każdy dłużnik skorzysta na zmianach w egzekucji

Foto: Fotolia.com

Forma zatrudnienia a ochrona dłużnika

W obecnie obowiązujących przepisach wysokość opłaty należnej komornikowi jest uzależniona od rodzaju przeprowadzonej egzekucji. W przypadku egzekucji z wynagrodzenia za pracę, renty lub emerytury i rachunku bankowego jest to 8 proc., w pozostałych przypadkach – 15 proc. wyegzekwowanych kwot. W nowej ustawie zdecydowano się jednak na ujednolicenie stawki do 10 proc.. Dodatkowo ustawodawca w wyraźny sposób zrównał pracowników etatowych z pozostałymi. Zadecydował, że również ci drudzy będą mogli cieszyć się kwotą wolną od zajęcia w wysokości pensji minimalnej, która od stycznia będzie wynosić 2 250 zł brutto. Dotychczas zatrudnieni na umowie zlecenie, ze względu na niejasności interpretacyjne, byli pozbawieni tej ochrony.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki