Aktualizacja: 06.07.2018 07:00 Publikacja: 06.07.2018 07:00
Foto: Adobe Stock
Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą to dziś bardzo liczna grupa. Według danych na koniec 2016 r. do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wpisanych było ponad 2,4 mln przedsiębiorców. Wielu takich przedsiębiorców osiąga milionowe obroty, a na co dzień zapewnia miejsca pracy dla dziesiątek, a nawet setek osób. Zapewnienie ciągłości istnienia tych podmiotów leży zatem w interesie nie tylko sukcesorów owych przedsiębiorców. Niestety do chwili obecnej, w sytuacji p. nagłej śmierci osoby prowadzącej działalność, przy braku jasno określonych planów sukcesyjnych, zapewnienie trwałości funkcjonowania przedsiębiorstwa przysparzało nie lada problemów. W tym właśnie celu na mocy nowej ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, stworzona została możliwość powołania zarządcy sukcesyjnego. Jego zadaniem jest prowadzenie przedsiębiorstwa zmarłego przedsiębiorcy, zasadniczo do czasu rozstrzygnięcia o jego losie przez spadkobierców, a tym samym zapewnienie możliwości kontynuacji działalności prowadzonej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej przez następne pokolenia. Przepisy te mają też odpowiednie zastosowanie do przedsiębiorców działających w spółkach cywilnych.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Wymagania wobec podatników rosną. Fiskus i sądy coraz częściej oczekują od nich działań zabezpieczających, które nie wynikają wprost z prawa, lecz z tzw. należytej staranności.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Zamawianie nieprawdziwych recenzji w sieci jest niezgodne z prawem. Ale czy da podatkowe korzyści?
Sprawy sądowe przedsiębiorców trwają o wiele za długo. W szczególności w sądach zlokalizowanych w większych miastach czas rozpoznania sprawy liczony jest w latach. Z punktu widzenia prowadzącego biznes fakt ten jest nie do zaakceptowania.
Poprzez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do firm może popłynąć 40 mln zł na inwestycje przybliżające ich do modelu gospodarki zamkniętej.
Podstawowym celem uczestnictwa w spółce jest osiąganie korzyści finansowych. Sposób podziału zysku i wypłaty dywidendy trzeba ustalić już w umowie spółki albo w porozumieniu wspólników, by uniknąć w przyszłości konfliktów ze wspólnikami.
Organy skarbowe wymagają zgłaszania dochodów z obrotu kryptowalutami w zeznaniach rocznych podatników. Kryptowaluty są traktowane jako prawa majątkowe, podlegają więc takim samym zasadom opodatkowania jak inne zyski kapitałowe.
Wykorzystanie środków z funduszu na rzecz transformacji pozwoli założyć nowe biznesy albo wprowadzić dodatkowe produkty w firmach, które już aktywnie działają.
Czym różni się od większości rosyjskich bogaczy Michaił Prochorow? Między innymi tym, że jest najbogatszym kawalerem Rosji, bezdzietnym, a z majątku szacowanego na 11 mld dol., 9 mld stanowi gotówka. Teraz sprzedał swój przedostatni rosyjski aktyw.
Wszystkie roszczenia ze stosunku pracy przedawniają się z upływem trzech lat. Ale w przypadku niektórych z tych roszczeń termin przedawnienia może zacząć biec już po ustaniu stosunku pracy.
Brak wysłania pracownika na badania lekarskie nie stanowi automatycznego uszczerbku na jego zdrowiu. A tylko taki uszczerbek mógłby go uprawniać do odszkodowania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas