Zarzuty karne zablokują przywrócenie do pracy - wyrok Sądu Najwyższego

Nie można ignorować ujawnienia okoliczności, które wywołują wątpliwości co do prawidłowego wykonywania przez pracownika obowiązków pracowniczych, gdyby doszło do przywrócenia go do pracy, jeśli wskazują na to w sposób pewny okoliczności wskazywane przez pracodawcę. Gdyby te wątpliwości okazały się uzasadnione, przywrócenie do pracy należałoby uznać za sprzeczne ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa, a prawo pracownika musiałoby ustąpić przed innym prawnie chronionym dobrem – prawem pracodawcy niezatrudniania pracownika, który może zagrażać jego istotnym interesom.

Publikacja: 05.07.2018 05:40

Zarzuty karne zablokują przywrócenie do pracy - wyrok Sądu Najwyższego

Foto: Adobe Stock

Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 8 marca 2018 r. (II PK 8/17).

Pracownica zajmująca stanowisko głównej księgowej została zwolniona dyscyplinarnie. Jako jedną z przyczyn zwolnienia pracodawca podał złożenie przez nią fałszywego oświadczenia o niesporządzeniu bilansu finansowego, który następnie został odnaleziony w jej szafie. Pozostałymi przyczynami było przekazanie jednemu z kontrahentów zapłaty za fakturę, mimo że objęte nią czynności nie zostały wykonane, a także przedłożenie przed sądem w innej sprawie bilansu o innej treści niż bilans przedłożony zebraniu członków zarządu pracodawcy.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?
Prawo w firmie
Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE. Chodzi o minimalny podatek dochodowy