Leasing środka transportu z podatkiem u źródła, czy bez

Zasadniczo dochód z leasingu środków transportu drogowego używanych w komunikacji międzynarodowej nie jest opodatkowany w Polsce, jeśli nie został sklasyfikowany w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania jako należności licencyjne.

Publikacja: 22.01.2018 01:00

Leasing środka transportu z podatkiem u źródła, czy bez

Foto: Fotolia.com

Zasadniczo dochody podmiotów będących rezydentami podatkowymi danego kraju podlegają opodatkowaniu w miejscu ich siedziby bądź zarządu, tj. w kraju rezydencji. Jeżeli jednak dochód powstaje na skutek zawarcia umowy przez podmioty z dwóch różnych państw, to opodatkowanie może wystąpić także w państwie źródła, a więc w państwie, w którym powstaje dochód i z którego wypłacane jest wynagrodzenie (tzw. podatek u źródła). Do takich przychodów podlegających opodatkowaniu w państwie źródła mogą należeć przychody za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, urządzenia handlowego i naukowego. Jeśli więc polski przedsiębiorca bierze w leasing urządzenie przemysłowe od spółki z siedzibą za granicą i wypłaca z tego tytułu wynagrodzenie, to możliwe, że osiągnięty przez taki podmiot zysk będzie opodatkowany zarówno w państwie rezydencji zgodnie z tamtejszymi przepisami podatkowymi, jak i w państwie źródła na podstawie polskich przepisów o CIT. Tak powstaje zjawisko podwójnego opodatkowania.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki