Aktualizacja: 21.06.2017 06:50 Publikacja: 21.06.2017 06:50
Foto: Fotolia.com
- Jesteśmy spółką z ograniczoną odpowiedzialnością posiadającą sieć sklepów. Zatrudniamy 500 pracowników. Czy powinniśmy tworzyć rezerwę na niewykorzystane urlopy pracownicze? Jak ją ująć w księgach? Jak ją wyliczyć? – pyta czytelniczka.
Zgodnie z art. 152 kodeksu pracy (k.p.) pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu. Prawa tego pracownik nie może się zrzec. Jeżeli urlop, który przysługuje mu w danym roku, nie zostanie wykorzystany przez pracownika, to pracodawca powinien udzielić mu tego urlopu do 30 września następnego roku kalendarzowego.
Nowoczesne technologie działają szybko i efektywnie. Ale w świecie księgowości są problemy, które musi rozwiązać człowiek.
Ustawa o VAT już nie będzie modyfikowana pod kątem e-faktur. Eksperci radzą, aby szykować się na nowe rozwiązania.
Duże firmy zdają sobie sprawę z rewolucji, jaką przyniesie KSeF, ale niewiele z nich podjęło już przygotowania organizacyjne – wynika z ankiety kancelarii ID Advisory.
Od 1 lipca 2024 r. firmy będą musiały raportować transakcje w centralnej bazie.
Zielone Orły 'Rzeczpospolitej': najważniejsze osiągnięcia nagrodzonych w 2024 roku
Opracowany przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego poradnik dla członków rad nadzorczych ma pomagać we współpracy z biegłym rewidentem, choć może wprowadzać w błąd.
Matki wcześniaków nie będą "tracić" urlopu macierzyńskiego. A doktorant zyska prawo do zawieszenia kształcenia na okres korzystania z urlopów związanych z rodzicielstwem.
Gdy zatrudnienie trwa bez przerwy, na podstawie kolejno zawieranych po sobie umów o pracę, powstaje pytanie, czy wymiar urlopu wypoczynkowego można ustalić dla ciągłego okresu zatrudnienia?
Czy tworzenie planu urlopów to obowiązek pracodawcy? A jeśli nie, czy leży to w jego interesie? Czy plan musi obejmować cały rok? Jak podejść do dni zaległych i urlopu na żądanie?
Kodeks pracy przewiduje, że po urodzeniu martwego dziecka matka ma prawo do 8 tygodni urlopu macierzyńskiego. W praktyce większość matek nie może jednak z niego skorzystać.
Przyszły rok przyniesie szereg zmian związanych z prawem pracy. Oprócz wzrostu kwoty płacy minimalnej zapowiadana jest również m.in. zmiana w naliczaniu stażu pracy i zasiłku dla bezrobotnych. Pojawi się również nowy typ urlopu dla rodziców.
Prawo do urlopu ojcowskiego zależy przede wszystkim od wieku dziecka, które pracownik wychowuje. Czy ma natomiast znaczenie zakładowy staż pracy?
Z urlopu z powodu siły wyższej pracownicy mogą korzystać od kwietnia 2023 roku. Został on wprowadzony do polskiego porządku prawnego, by dostosować się do przepisów unijnych. Co jeśli pracownik go nie wykorzysta?
Nowelizacja Kodeksu pracy, która zakładała wdrożenie unijnych dyrektyw dotyczących m.in. work-life balance, sprawiła, że osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę mogą skorzystać nawet z 35 dni wolnych w ciągu roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas