Od kiedy obowiązkowe prowadzenie ksiąg rachunkowych - limit przychodów

Do prowadzenia ksiąg rachunkowych są zobowiązani przedsiębiorcy, u których sprzedaż za poprzedni rok podatkowy wyniosła co najmniej 2 mln euro. Przy ustalaniu tego pułapu nie bierze się pod uwagę zysku z udziału w spółce komandytowej.

Publikacja: 09.03.2017 01:00

Od kiedy obowiązkowe prowadzenie ksiąg rachunkowych - limit przychodów

Foto: 123RF

- Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie, a od marca 2017 r. jest także wspólnikiem spółki komandytowej. Spółka komandytowa prowadzi księgi rachunkowe, natomiast przedsiębiorca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Czy przy obliczaniu limitu wielkości sprzedaży obligującego go do zapro- wadzenia ksiąg rachunkowych z prowadzonej działalności gospodarczej należy uwzględniać przychody z udziału w zysku spółki komandytowej? W konsekwencji, czy w zakresie działalności indywidualnej przedsiębiorca ma obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych, nawet jeśli przychody z wykonywania tej działalności indywidualnej (bez uwzględniania przychodów z udziału w zysku spółki komandytowej) nie osiągną wartości obligującej go do założenia ksiąg rachunkowych, ale łącznie z udziałem w przychodach spółki komandytowej kwota ta zostanie przekroczona? – pyta czytelniczka.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Subskrybuj
gazeta
Rachunkowość
KSeF będzie wciąż dopuszczał faktury papierowe. Jest projekt ustawy
Rachunkowość
Nadchodzi rewolucja dla firm. Resort finansów pokazał „mapę drogową”
Rachunkowość
Sztuczna inteligencja nie zastąpi księgowych
Rachunkowość
Testy systemu e-Faktur czas zacząć
Rachunkowość
Wielkie firmy nie interesują się nowym systemem fakturowania
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem