Jak księgować dopłaty do kapitału

Kumulujące się straty finansowe najczęściej wskazują na pogarszającą się kondycję podmiotu gospodarczego. Sposobem na wyjście z tej sytuacji może być dokapitalizowanie spółki. Od formy takiego wsparcia będą zależały jej skutki prawne.

Publikacja: 07.09.2016 07:00

Relacje finansowe pomiędzy spółką i jej właścicielem mogą przyjmować różne formy. W większości przypadków pierwszym przykładem przepływu kapitału pomiędzy ww. stronami jest wkład założycielski. W trakcie działalności, dzięki skutecznym poczynaniom spółki na rynku i rozszerzaniu skali działalności, może mieć miejsce sytuacja, w której właściciele będą zmuszeni dokapitalizować kontrolowany podmiot w drodze kolejnych, nowych emisji. Innym przykładem przepływów kapitału w kierunku spółki może być udzielenie jej pożyczki przez właściciela. Ta forma dokapitalizowania różni się od wcześniej wymienionych, chociażby ze względu na zwrotny charakter pożyczanych środków oraz narzucenie konieczności ich oprocentowania.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rachunkowość
KSeF będzie wciąż dopuszczał faktury papierowe. Jest projekt ustawy
Rachunkowość
Nadchodzi rewolucja dla firm. Resort finansów pokazał „mapę drogową”
Rachunkowość
Sztuczna inteligencja nie zastąpi księgowych
Rachunkowość
Testy systemu e-Faktur czas zacząć
Rachunkowość
Wielkie firmy nie interesują się nowym systemem fakturowania