Skan to nie faktura elektroniczna

Korzystając z e-faktur, przedsiębiorca nie tylko redukuje koszty. Zyskuje także pełny podgląd danych historycznych i sprawniejszy obieg dokumentów, co może się przekładać na płynność finansową.

Publikacja: 15.04.2015 02:00

Faktura determinuje prawo podatnika do potrącenia podatku naliczonego i powstanie obowiązku podatkowego w przypadkach określonych w art. 19a ust. 5 pkt 3 i 4 ustawy o VAT. Faktura ma jednak znaczenie nie tylko dla podatku od towarów i usług, ale również dla podatku dochodowego, wskazującego na faktury jako dokumenty potwierdzające poniesienie kosztów czy wydatków uprawniających do ulg podatkowych.

Zgodnie z art. 2 pkt 31 ustawy o VAT faktura jest dokumentem w formie papierowej lub w elektronicznej (elektroniczna forma faktury oznacza, że dokument ma postać zdematerializowaną, stanowiąc jedynie utrwalony zbiór informacji, zapisanych lub zakodowanych w określony sposób), zawierającym ustawowo wymagane dane. Z kolei przez fakturę elektroniczną rozumie się fakturę w formie elektronicznej, wystawioną i otrzymaną w dowolnym formacie elektronicznym (art. 2 pkt 32 ustawy o VAT).

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rachunkowość
KSeF będzie wciąż dopuszczał faktury papierowe. Jest projekt ustawy
Rachunkowość
Nadchodzi rewolucja dla firm. Resort finansów pokazał „mapę drogową”
Rachunkowość
Sztuczna inteligencja nie zastąpi księgowych
Rachunkowość
Testy systemu e-Faktur czas zacząć
Rachunkowość
Wielkie firmy nie interesują się nowym systemem fakturowania