Po deregulacji zawodu księgowego każdy będzie mógł prowadzić usługową rachunkowość, ale pod warunkiem ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone działalnością zawodową. Ministerstwo Finansów proponuje, by   utrzymać dotychczasowy limit gwarantowanej kwoty ubezpieczenia.

W projekcie specjalnego rozporządzenia w tej sprawie MF zakłada, że minimalna suma gwarancyjna w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte umową ubezpieczenia OC, wyniesie równowartość 10 tys. euro. Do przeliczania tej kwoty na złote będzie miał zastosowanie kurs średni euro ogłoszony przez NBP po raz pierwszy w roku, w którym umowa została zawarta.

10 tys. euro na co najmniej tyle ubezpieczą się osoby prowadzące usługową księgowość

Podobne do dotychczasowych mają być również warunki tego ubezpieczenia. Nie będzie ono obejmowało szkód związanych np. z wyrządzeniem szkody przez ubezpieczonego członkom jego rodziny, powstaniem szkody w wyniku wojny czy aktów terroru. Dotychczas wyłączenie zastosowania ubezpieczenia dotyczyło także przypadków utraty uprawnień do usługowego prowadzenia księgowości. Gdy wraz z wejściem w życie ustawy deregulacyjnej takie uprawnienia nie będą już wymagane, ubezpieczenie OC nie obejmie szkód wyrządzonych przez księgowego, który utracił zdolność do czynności prawnych albo został prawomocnie skazany za niektóre rodzaje przestępstw, m.in. przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi albo za przestępstwo skarbowe.

Wykonywanie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych bez licencji będzie możliwe po wejściu w życie stosownych zmian ustawy o rachunkowości. Stanie się to 10 sierpnia 2014 r. Prawdopodobnie w zbliżonym terminie może zacząć obowiązywać rozporządzenie ministra finansów w sprawie ubezpieczeń OC dla księgowych.

etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe