Aktualizacja: 06.02.2019 05:30 Publikacja: 06.02.2019 05:30
Foto: Adobe Stock
Outsourcing logistyczny to metoda zarządzania, oparta na wyodrębnieniu ze struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa funkcji i procesów logistycznych (czynności w zakresie zaopatrzenia, magazynowania, dystrybucji, transportu, spedycji i sprzedaży) oraz przekazaniu ich do realizacji – w ramach zawartej umowy – zewnętrznemu, wyspecjalizowanemu podmiotowi gospodarczemu (tzw. firmie outsourcingowej – krajowej, będziemy mieli wówczas do czynienia z tzw. „onshoringiem" lub zagranicznej, w ramach tzw. „offshoringu"). Celem zlecania „na zewnątrz" działań logistycznych jest ograniczanie kosztów finansowych związanych z obsługą procesu logistycznego w transakcjach łańcuchowych (nakłady na infrastrukturę logistyczną, specjalistyczny sprzęt, wykwalifikowaną kadrę pracowniczą) oraz oszczędność czasu (w zakresie m.in. monitorowania stanów magazynowych, sterowania wysyłką/transportem towarów, w tym przygotowywania związanych z tym procesem przesyłek), wobec wzrastających wymagań finalnych nabywców, ukierunkowanych na czas dostawy i jakość wykonania złożonych przez nich zamówień. Wykorzystanie tego typu rozwiązania umożliwia szybką reakcję na bieżący popyt, poprzez automatyzację i standaryzację operacji logistycznych. Zapewnia ponadto dostęp do innowacyjnych technologii (know-how), umożliwia pozyskanie doświadczenia, wiedzy i umiejętności zewnętrznych usługodawców oraz kreowanie pozytywnego wizerunku przedsiębiorstwa. Może przekładać się na wzrost wydajności i elastyczności przedsiębiorstwa, poprawę jego pozycji konkurencyjnej oraz generowanie wyższych zysków. Korzystanie z usług outsourcingowych może jednak mieć także negatywne konsekwencje. Wśród zagrożeń wymienia się m.in.:
Nowoczesne technologie działają szybko i efektywnie. Ale w świecie księgowości są problemy, które musi rozwiązać człowiek.
Ustawa o VAT już nie będzie modyfikowana pod kątem e-faktur. Eksperci radzą, aby szykować się na nowe rozwiązania.
Duże firmy zdają sobie sprawę z rewolucji, jaką przyniesie KSeF, ale niewiele z nich podjęło już przygotowania organizacyjne – wynika z ankiety kancelarii ID Advisory.
Od 1 lipca 2024 r. firmy będą musiały raportować transakcje w centralnej bazie.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Opracowany przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego poradnik dla członków rad nadzorczych ma pomagać we współpracy z biegłym rewidentem, choć może wprowadzać w błąd.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Podatnicy estońskiego CIT muszą zwrócić uwagę na prawidłowe zamknięcie ksiąg rachunkowych za 2024 r. Późniejsze ujawnienie transakcji może powodować obowiązek zapłaty podatku od tzw. nieujawnionych operacji gospodarczych. I to z odsetkami.
Ten rok jest wyjątkowy pod względem prac nad implementacją nowych raportów i rozliczeń. Kumulują się w nim zadania związane ze zmianami w obszarze sprawozdawczości podatkowej wprowadzanymi formalnie na przestrzeni ostatnich kilku lat.
Wycenie podlegają składniki rzeczowych aktywów obrotowych, które utraciły wartość użytkową lub handlową, a także ich zapasy, zarówno w ilości przydatnej gospodarczo, jak i przekraczającej potrzeby gospodarcze uznane za normalne.
Za brak sporządzenia sprawozdania albo przedstawienie w nim nierzetelnych danych prezesowi może grozić grzywna lub więzienie. Może też zapłacić spółce odszkodowanie.
O sukcesie lub porażce profesji finansowo-księgowej zadecydują dwa kluczowe czynniki – jej zdolność do adaptacji i poziom odporności – mówi Jakub Bejnarowicz, dyrektor regionalny na Europę, AICPA & CIMA.
Odszkodowanie za zniszczony towar trzeba zaksięgować w podatkowej księdze. Nie trzeba w niej natomiast wpisywać kwot otrzymanych za rozbity samochód ciężarowy oraz naczepę i wydatkowanych na naprawę lub zakup nowych takich samych środków trwałych.
Zarówno niewielkie firmy z grupy MŚP, jak i duże przedsiębiorstwa oraz międzynarodowe korporacje są zobowiązane dbać o dokumenty księgowe, w szczególności nadzorować, aby były prawidłowo przechowywane.
Na przełomie roku przedsiębiorcy mają do wykonania wiele zadań, przede wszystkim księgowych. Jest to także czas na podsumowania i na podjęcie działań, które mogą usprawnić funkcjonowanie firmy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas