[srodtytul]Jaki kurs przyjąć[/srodtytul]
– W tym roku nabyliśmy udziały w jednostce zagranicznej. Dane wykazywane przez spółkę zależną są istotne. Będziemy zmuszeni sporządzić skonsolidowane sprawozdanie finansowe. Jak przeliczyć dane ze sprawozdania spółki zagranicznej i jak ująć je w sprawozdaniu skonsolidowanym?
Prowadzimy księgi zgodnie z MSR.
Zasady przeliczania wyników finansowych oraz sytuacji majątkowej i finansowej jednostek działających za granicą, włączonych do sprawozdań finansowych jednostki w drodze konsolidacji reguluje Międzynarodowy Standard Rachunkowości nr 21 „Skutki zmian kursów wymiany walut obcych”.
MSR 21 rozróżnia:
- walutę funkcjonalną – jest to waluta podstawowego środowiska gospodarczego, w którym dana spółka prowadzi działalność,
- walutę sprawozdawczą – w której sprawozdanie finansowe jest prezentowane.
Waluta funkcjonalna jest ustalana oddzielnie dla poszczególnych spółek grupy kapitałowej.
Wyniki i sytuację finansową spółki zagranicznej przelicza się następująco:
- aktywa i zobowiązania na każdy dzień bilansowy (w tym dane porównawcze) – według kursu zamknięcia z dnia bilansowego,
- kapitały własne (bez wyniku bieżącego) – stosując kurs historyczny z dnia nabycia,
- przychody i koszty – po kursie z dnia zajścia zdarzeń (transakcji generujących przychody i koszty),
- wszystkie ewentualne różnice kursowe powstałe w momencie przeliczenia powinny być wykazane w osobnej pozycji kapitałów własnych.
W praktyce do przeliczania pozycji przychodów i kosztów (rachunek zysków i strat) często stosuje się kurs wymiany zbliżony do kursów wymiany obowiązujących w dniu zawarcia transakcji, jest to np. średni kurs wymiany w danym okresie (średni kurs z danego miesiąca lub średni kurs na koniec każdego miesiąca za okres trzech kwartałów).
[srodtytul]Likwidacja jednostki[/srodtytul]
[b]– W stosunku do jednej ze spółek działających w ramach naszej grupy kapitałowej sąd ogłosił w marcu tego roku upadłość likwidacyjną. Czy jako jednostka dominująca powinniśmy ująć dane tej spółki w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym na najbliższy dzień bilansowy?[/b]
Art. 57 ust. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C4D974F1FF1A718DEDF174AA6983D419?n=1&id=324433&wid=347265]ustawy o rachunkowości[/link] nakazuje spółce dominującej wyłączyć z zakresu skonsolidowanego sprawozdania finansowego grupy kapitałowej te jednostki zależne, w stosunku do których wystąpiły ograniczenia w sprawowaniu kontroli, polegające na wyłączeniu swobody dysponowania ich aktywami netto, w tym wypracowanym przez nie zyskiem netto, lub na wyłączeniu sprawowania kontroli nad organami kierującymi tymi jednostkami.
Jedną z przyczyn ograniczenia kontroli nad aktywami netto spółki zależnej jest wszczęcie postępowania upadłościowego, które ogranicza lub wyłącza zdolność jednostki do swobodnego dysponowania jej majątkiem i źródłami finansowania, również ogranicza zarząd w autonomicznym podejmowaniu wielu decyzji.
Jeżeli zostały spełnione warunki, o których mowa w art. 57 ust. 2, a jednostka zależna była wcześniej objęta konsolidacją, to jej dane wykazuje się w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym metodą praw własności lub metodą proporcjonalną (zgodnie z art. 59 ust. 6 ustawy).
[srodtytul]Utrata kontroli[/srodtytul]
[b]– W czerwcu 2010 r. jedna ze spółek zależnych, w której posiadamy 90 proc. udziałów, została objęta postępowaniem upadłościowym. W związku z tym utraciliśmy nad nią kontrolę. Dane finansowe były konsolidowane przez pięć lat od czasu nabycia w niej udziałów. W jaki sposób powinniśmy zaprezentować utratę kontroli nad spółką w sprawozdaniu finansowym za 2010 r.?[/b]
Z pytania wynika, że grupa kapitałowa utraciła kontrolę nad majątkiem spółki i jej działalnością operacyjną. Zarząd spółki dominującej od czerwca 2010 r. nie może wpływać na decyzje podejmowane przez spółkę.
Tak więc spółka zależna kierowana przez syndyka powinna zostać wyłączona z procedury konsolidacyjnej. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe powinno być sporządzone w taki sposób, jakby spółka ta nigdy nie była konsolidowana. Trzeba koniecznie zwrócić na to uwagę przy sporządzaniu danych porównywalnych prezentowanych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym.
Oznacza to przygotowanie na potrzeby skonsolidowanego bilansu informacji o skonsolidowanych aktywach i pasywach na dzień rozpoczynający rok obrotowy bez uwzględnienia aktywów i pasywów jednostki zależnej. Skonsolidowany rachunek zysków i strat powinien prezentować wyniki za lata 2009 i 2010 z pominięciem jednostki zależnej.
Zmiany te wpłyną bezpośrednio na treść skonsolidowanego rachunku przepływów pieniężnych i skonsolidowanego sprawozdania ze zmian w kapitałach własnych. Niezbędne w tej sytuacji jest umieszczenie we wprowadzeniu do skonsolidowanego sprawozdania i informacji dodatkowej wyjaśnienia przyczyn wyłączenia z konsolidacji spółki zależnej.
Wszystkie aktywa grupy kapitałowej wyrażające zaangażowanie w spółce zależnej powinny być objęte pełnym odpisem aktualizującym (posiadane udziały w spółce zależnej, należności handlowe i pozostałe).
[i]Na Pytania Odpowiadali :
Elżbieta Pudło biegły rewident, wiceprezes zarządu ReVision Rzeszów – Józef Król sp. z o.o.
Krzysztof Burnos biegły rewident, prezes zarządu łódzkiej firmy audytorskiej Elma-PolAudit.pl sp. z o.o.[/i]