Potwierdzanie sald to więcej niż sprawdzanie kwot

Potwierdzając stan należności wierzyciel uznaje istnienie długu. Z punktu widzenia przerwania biegu przedawnienia ważne jest więc, aby podpisała się pod tym osoba do tego upoważniona.

Publikacja: 12.12.2018 01:00

Potwierdzanie sald to więcej niż sprawdzanie kwot

Foto: Adobe Stock

W odniesieniu do środków pieniężnych, zgromadzonych na rachunkach bankowych (a także pozostałych rozrachunków z bankami, np. dotyczącymi kredytów), uzgodnienie salda odbywa się na podstawie dokumentu przekazanego przez bank prowadzący rachunek jednostki, który przesyła informację o kwotach figurujących w jego ewidencji. Dokument otrzymany z banku powinien być zweryfikowany pod kątem zgodności z księgami rachunkowymi. Jeśli bank nie przesłał stosownego dokumentu, informującego o stanie sald, jednostka z własnej inicjatywy ma obowiązek wystąpienia z prośbą o ich potwierdzenie. Podobnie inwentaryzowane są papiery wartościowe w formie niematerialnej, które jednostka posiada w bankach lub biurach maklerskich oraz czeki i weksle przekazane do banku celem realizacji.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rachunkowość
KSeF będzie wciąż dopuszczał faktury papierowe. Jest projekt ustawy
Rachunkowość
Nadchodzi rewolucja dla firm. Resort finansów pokazał „mapę drogową”
Rachunkowość
Sztuczna inteligencja nie zastąpi księgowych
Rachunkowość
Testy systemu e-Faktur czas zacząć
Rachunkowość
Wielkie firmy nie interesują się nowym systemem fakturowania