Aktualizacja: 05.12.2018 20:29 Publikacja: 05.12.2018 18:21
Foto: Adobe Stock
Zaproponowane przez Ministerstwo Finansów ograniczenia ustawowych kompetencji Polskiej Izby Biegłych Rewidentów spotkało się ze sprzeciwem, i to nie tylko samych audytorów. Wprawdzie upaństwowienie nadzoru nad audytem miało zapobiec kolejnym aferom podobnym do tej z firmą GetBack, ale zaproponowane środki uznano za nadmierne.
Czytaj także: Czas wybrać biegłego rewidenta
Nowoczesne technologie działają szybko i efektywnie. Ale w świecie księgowości są problemy, które musi rozwiązać człowiek.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Ustawa o VAT już nie będzie modyfikowana pod kątem e-faktur. Eksperci radzą, aby szykować się na nowe rozwiązania.
Duże firmy zdają sobie sprawę z rewolucji, jaką przyniesie KSeF, ale niewiele z nich podjęło już przygotowania organizacyjne – wynika z ankiety kancelarii ID Advisory.
Od 1 lipca 2024 r. firmy będą musiały raportować transakcje w centralnej bazie.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla. W rankingu SpeedTest.pl 2023 laury zdobyła usługa internet domowy.
Opracowany przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego poradnik dla członków rad nadzorczych ma pomagać we współpracy z biegłym rewidentem, choć może wprowadzać w błąd.
Barry Melancon CPA, CGMA jest CEO AICPA & CIMA, które wspólnie tworzą Association of International Certified Professional Accountants, oraz najdłużej urzędującym CEO w historii American Institute of CPAs (AICPA). Niedawno otrzymał inauguracyjną nagrodę magazynu Forbes w uznaniu jego zasług w dziedzinie rozwoju rachunkowości. Teraz, na krótko przed przejściem na emeryturę, „Rzeczpospolita” rozmawia z nim o ewolucji profesji księgowej i dlaczego „naiwnością” jest twierdzenie, że sztuczna inteligencja nie wpłynie na rynek pracy.
Gdy dany składnik aktywów utracił całkowicie lub częściowo zdolność do przynoszenia jednostce korzyści ekonomicznych, konieczne jest dokonanie odpisu aktualizującego, obniżającego na dzień bilansowy jego wartość bilansową.
Przed sporządzeniem sprawozdania finansowego kierownik jednostki ocenia jej zdolność do kontynuacji działalności przez co najmniej 12 miesięcy, czyli rozważa czy aktywa i pasywa wykazywane w księgach umożliwiają uzyskanie korzyści ekonomicznych.
Kurs euro z 1 października br. był niższy niż rok temu. A to oznacza, że w przyszłym roku będą obowiązywać niższe limity decydujące o statusie małego podatnika, możliwości płacenia ryczałtu ewidencjonowanego czy nieprowadzenia pełnej księgowości.
Nowoczesne technologie działają szybko i efektywnie. Ale w świecie księgowości są problemy, które musi rozwiązać człowiek.
Sztuczna inteligencja to hasło, które dziś odmieniamy przez wszystkie przypadki. Księgowi boją się o pracę, eksperci przekonują, że nie ma się czego obawiać. Bo AI jest z nami od pół wieku, a księgowość korzysta z jej rozwiązań na co dzień już od wielu lat.
Jednym z warunków prawidłowego sporządzenia sprawozdania finansowego jest potwierdzenie, że transakcje odbywają się na warunkach rynkowych. Aby móc złożyć taką deklarację, należy wcześniej przygotować rzetelną analizę porównawczą.
Zdaniem fiskusa podatnicy będący na estońskim CIT, którzy wykazali stratę bilansową, nie mogą skorzystać ze zwolnienia z obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas