Tak

. Graniczna kwota, po osiągnięciu której trzeba w 2008 r. zaprowadzić księgi rachunkowe, to 3 mln 22 tys. zł. Jeśli przychód czytelnika będzie niższy, będzie on mógł zaprowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów. Musi jednak powiadomić o tym urząd skarbowy w terminie 20 dni od dnia jej założenia.

Warto zwrócić uwagę na sposób liczenia przychodu. Art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości mówi, że obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych mają m.in. osoby fizyczne, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 800 tys. euro. Tymczasem z art. 24a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy m.in. tych osób fizycznych, których przychody, w rozumieniu art. 14 (a więc z działalności gospodarczej), za poprzedni rok podatkowy wyniosły w walucie polskiej co najmniej równowartość kwoty określonej w euro w przepisach o rachunkowości. Do przychodów z działalności gospodarczej zalicza się m.in. przychody ze sprzedaży składników majątku trwałego firmy czy odszkodowania, których nie uwzględnia się przy liczeniu limitu przychodów według ustawy o rachunkowości. Którym z tych dwóch przepisów powinni kierować się podatnicy?

Zdaniem Urzędu Skarbowego w Pruszkowie wszystko zależy od tego, jaką ewidencję podatnik aktualnie prowadzi. W piśmie z 2 marca 2006 r. (1421/BF/415-52/GJ/05) czytamy: „wnioskodawca mając w 2005 r. status przedsiębiorcy prowadzącego podatkową księgę przychodów i rozchodów, ma obowiązek stosować przepis art. 24a ust. 4 ustawy i ustalać przychody zgodnie z art. 14 ustawy. W 2006 r. prowadząc księgi rachunkowe, o ile będzie chciał zmienić księgi handlowe na podatkową księgę przychodów i rozchodów, będzie ustalał na 2007 r. limit przychodów na podstawie art. 2 ust 1. pkt 2 ustawy o rachunkowości”.

Skoro więc w wypadku czytelnika chodzi o przejście z ksiąg rachunkowych na księgę przychodów i rozchodów, powinien brać pod uwagę wielkość przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych osiągniętych w 2007 r.