Rozpoczynamy cykl: rachunkowe zamknięcie roku

Specjaliści z Rödl & Partner chcieliby powrócić na biurka księgowych oraz strony internetowe pomagające im w pracy i podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie tzw. rachunkowego zamknięcia roku. W gronie autorów znaleźli się nie tylko biegli rewidenci, ale i specjaliści z zakresu podatków, aby przedstawić w „pigułce" także najważniejsze zmiany, jakie czekają firmy przy podatkowym zamknięciu roku 2018.

Publikacja: 07.11.2018 04:40

Magdalena Ludwiczak

Magdalena Ludwiczak

Mamy co prawda dopiero początek listopada – jednak doświadczenie wskazuje, że to już ostatni moment na odpowiednie zaplanowanie całego procesu rachunkowego zamknięcia roku. Do najważniejszych elementów tego procesu należy: zaplanowanie i przeprowadzenie inwentaryzacji zapasów, środków pieniężnych i rozrachunków, ustalenie wysokości koniecznych odpisów aktualizujących oraz rezerw, dokonanie prawidłowej wyceny poszczególnych składników aktywów i pasywów. Po przeprowadzeniu tych czynności następuje sporządzenie sprawozdania finansowego, które w wymaganych ustawą przypadkach podlega badaniu przez biegłego rewidenta. Po zakończeniu tych czynności sprawozdanie finansowe zostaje zatwierdzone i złożone w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz we właściwym urzędzie skarbowym.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rachunkowość
KSeF będzie wciąż dopuszczał faktury papierowe. Jest projekt ustawy
Rachunkowość
Nadchodzi rewolucja dla firm. Resort finansów pokazał „mapę drogową”
Rachunkowość
Sztuczna inteligencja nie zastąpi księgowych
Rachunkowość
Testy systemu e-Faktur czas zacząć
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Rachunkowość
Wielkie firmy nie interesują się nowym systemem fakturowania