Aktualizacja: 10.10.2018 07:00 Publikacja: 10.10.2018 07:00
Foto: Adobe Stock
Większość dyskusji koncepcyjnych dotyczących wdrożenia MSSF 9 „Instrumenty finansowe" odbyła się przed datą jego wejścia w życie, tj. przed 1 stycznia 2018 r. Największym wyzwaniem, przed którym stanęły podmioty raportujące według MSSF, było zastosowanie nowego modelu utraty wartości opartego o koncepcję strat oczekiwanych oraz wprowadzenie zmian w zakresie klasyfikacji i wyceny aktywów finansowych. W trakcie prac wdrożeniowych banki intensywnie pracowały nad parametrami ryzyka, uwzględnianiem danych makroekonomicznych i wpływem zmiany poziomu rezerw na wymogi kapitałowe. Z kolei podmioty spoza sektora finansowego dostosowywały (lub wciąż jeszcze dostosowują) macierze odpisów na należności handlowe. We wszystkich typach podmiotów analizowano zapisy umowne w udzielonych kredytach i pożyczkach wewnątrzgrupowych pod kątem charakterystyki przepływów pieniężnych. Zastanawiano się również nad modelami biznesowymi. Rachunkowość zabezpieczeń zazwyczaj była pomijana i w znakomitej większości spółki pozostały przy dozwolonym jeszcze przez kilka kolejnych lat modelu z MSR 39 „Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena". Inwestycje kapitałowe były zazwyczaj poza głównym torem dyskusji o przejściu na MSSF 9 i nie spodziewano się, aby miały istotny wpływ na raportowane dane. W istocie, w sensie liczbowym efekt przejścia na nowy standard wynikał przede wszystkich ze zmian w obszarach utraty wartości oraz klasyfikacji i wyceny. Nie oznacza to jednak, że w zakresie posiadanych instrumentów kapitałowych wszystko „zostaje po staremu".
Nowoczesne technologie działają szybko i efektywnie. Ale w świecie księgowości są problemy, które musi rozwiązać...
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
Ustawa o VAT już nie będzie modyfikowana pod kątem e-faktur. Eksperci radzą, aby szykować się na nowe rozwiązania.
Duże firmy zdają sobie sprawę z rewolucji, jaką przyniesie KSeF, ale niewiele z nich podjęło już przygotowania o...
Od 1 lipca 2024 r. firmy będą musiały raportować transakcje w centralnej bazie.
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
Opracowany przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego poradnik dla członków rad nadzorczych ma pomagać we współprac...
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas