Korzyści podatkowe daje tylko aport zorganizowanego biznesu

Wyodrębnienie finansowe jest jednym z warunków istnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Nie musi ono polegać na samodzielnym sporządzaniu bilansu, ale na takim zorganizowaniu ewidencji, które umożliwi przyporządkowanie jej przychodów, kosztów, należności i zobowiązań.

Publikacja: 14.03.2018 05:40

Korzyści podatkowe daje tylko aport zorganizowanego biznesu

Foto: Adobe Stock

Przedsiębiorcy wybierają różne drogi umożliwiające im osiągnięcie docelowego modelu biznesowego. Jedną z nich może być wniesienie przedsiębiorstwa lub jego części do spółki prawa handlowego. Operacja taka jest, co do zasady, neutralna w podatkach dochodowych (art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o PIT oraz art. 12 ust. 4 pkt 25 ustawy o CIT) oraz w podatku od towarów i usług (art. 6 ustawy o VAT), zarówno dla przedsiębiorcy dokonującego aportu, jak i dla spółki, do której aport ten jest wnoszony. Dla zachowania tej neutralności niezbędne jest jednak, aby przedmiot aportu spełniał warunki do uznania go za przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część. W przeciwnym razie organy podatkowe mogą wyciągnąć negatywne dla podatnika konsekwencje, takie jak obciążenie podatkiem dochodowym przedsiębiorcy wnoszącego aport, czy opodatkowanie poszczególnych składników majątkowych wnoszonych do spółki prawa handlowego podatkiem od towarów i usług.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rachunkowość
KSeF będzie wciąż dopuszczał faktury papierowe. Jest projekt ustawy
Rachunkowość
Nadchodzi rewolucja dla firm. Resort finansów pokazał „mapę drogową”
Rachunkowość
Sztuczna inteligencja nie zastąpi księgowych
Rachunkowość
Testy systemu e-Faktur czas zacząć
Rachunkowość
Wielkie firmy nie interesują się nowym systemem fakturowania