Księgowanie barteru

Księgowanie barteru polega na wyodrębnieniu transakcji nabycia i sprzedaży oraz ujęciu ich kwoty na kontach rozrachunkowych. Jego przedmiotem mogą być nie tylko dobra rzeczowe, ale również usługi.

Publikacja: 03.01.2018 04:40

Foto: Adobe Stock

W praktyce gospodarczej zdarza się, że zamiast sprzedaży lub zakupu konkretnych dóbr albo usług podmioty gospodarcze wymieniają się towarami bądź usługami, uzgadniając wcześniej ich wartość w ten sposób, aby bilans był zerowy. Tego rodzaju wzajemna wymiana określana jest terminem barteru i nie jest szczegółowo regulowana przez żadne przepisy prawa. Zgodnie z kodeksem cywilnym ( dalej: k.c.) należy zatem do katalogu umów nienazwanych, ale zawiera podobieństwa do opisanej w k.c. umowy zamiany. Przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy i stosuje się do niej przepisy o sprzedaży. Można wyróżnić trzy podstawowe cechy umowy barterowej:

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rachunkowość
Sztuczna inteligencja nie zastąpi księgowych
Rachunkowość
Testy systemu e-Faktur czas zacząć
Rachunkowość
Wielkie firmy nie interesują się nowym systemem fakturowania
Rachunkowość
Obowiązkowy KSeF, czyli e-faktury dla skarbówki
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Rachunkowość
Audyt: ocena systemu kontroli jest odrębną usługą
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń