Aktywa warunkowe w sprawozdaniu finansowym

Ustawa o rachunkowości ani krajowe standardy nie określają zasad ujmowania aktywów warunkowych. Co zatem może zrobić spółka, jeżeli ujawnienie tej kategorii może mieć istotny wpływ na rzetelny i jasny obraz sytuacji majątkowo-finansowej?

Publikacja: 22.11.2017 05:30

Aktywa warunkowe w sprawozdaniu finansowym

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Sprawozdanie finansowe prezentuje sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy jednostki. Dokument ten służy zarówno organom danej jednostki gospodarczej, jak i odbiorcom zewnętrznym. Powinien zatem spełniać określone standardy jakościowe, aby informacje w nim zawarte nie budziły zastrzeżeń i dostarczały wiarygodnych informacji o podmiocie. Sprawozdanie finansowe powinno odznaczać się między innymi rzetelnością oraz kompletnością. Dlatego prawo bilansowe może wymagać ujęcia w sprawozdaniu finansowym pewnych kategorii, których powstanie jest uzależnione od zaistnienia określonych zdarzeń. Należą do niej między innymi aktywa warunkowe, które szczegółowo zostały opisane w Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości MSR 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe" (dalej: MSR 37). Aktywa warunkowe zazwyczaj powstają w wyniku nieplanowanych lub innych nieoczekiwanych zdarzeń, które powodują możliwość wpływu do jednostki środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rachunkowość
KSeF będzie wciąż dopuszczał faktury papierowe. Jest projekt ustawy
Rachunkowość
Nadchodzi rewolucja dla firm. Resort finansów pokazał „mapę drogową”
Rachunkowość
Sztuczna inteligencja nie zastąpi księgowych
Rachunkowość
Testy systemu e-Faktur czas zacząć
Rachunkowość
Wielkie firmy nie interesują się nowym systemem fakturowania