Aktualizacja: 15.06.2016 02:00 Publikacja: 15.06.2016 02:00
Foto: 123RF
Nasza firma sporządza sprawozdanie finansowe zgodnie z ustawą o rachunkowości. Rok obrotowy spółki jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Po sporządzeniu sprawozdania finansowego za 2015 rok wykryliśmy istotny błąd. Co zrobić w takiej sytuacji? – pyta czytelniczka.
Przy sporządzaniu sprawozdań finansowych zdarzają się błędy wynikające z niewłaściwego zastosowania polityki rachunkowości, pomyłek arytmetycznych, zwykłych niedopatrzeń, czy też mylnej interpretacji zdarzeń gospodarczych, bądź defraudacji. Ujęcie związanych z tym operacji gospodarczych w księgach rachunkowych i prezentacja w sprawozdaniach finansowych zależy między innymi od istotności tych zdarzeń oraz od momentu uzyskania informacji o nich.
Nowoczesne technologie działają szybko i efektywnie. Ale w świecie księgowości są problemy, które musi rozwiązać człowiek.
Ustawa o VAT już nie będzie modyfikowana pod kątem e-faktur. Eksperci radzą, aby szykować się na nowe rozwiązania.
Duże firmy zdają sobie sprawę z rewolucji, jaką przyniesie KSeF, ale niewiele z nich podjęło już przygotowania organizacyjne – wynika z ankiety kancelarii ID Advisory.
Od 1 lipca 2024 r. firmy będą musiały raportować transakcje w centralnej bazie.
Opracowany przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego poradnik dla członków rad nadzorczych ma pomagać we współpracy z biegłym rewidentem, choć może wprowadzać w błąd.
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
Firma audytorska oraz badana jednostka mają ten sam cel – sporządzenie sprawozdania finansowego zgodnego z przepisami i wydanie sprawozdania z badania zawierającego opinię bez zastrzeżeń. Zgodna współpraca pozwoli ten cel osiągnąć.
Jednym z warunków prawidłowego sporządzenia sprawozdania finansowego jest potwierdzenie, że transakcje odbywają się na warunkach rynkowych. Aby móc złożyć taką deklarację, należy wcześniej przygotować rzetelną analizę porównawczą.
Zmiany systemowe potrzebne do generowania nowego JPK_KR_PD i JPK_ST będą wymagały sporo czasu. Dla podmiotów objętych nowym obowiązkiem już od 2025 r. jest to więc ostatni dzwonek, aby zacząć się przygotowywać do nowego raportowania JPK CIT.
Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na rower, który wykorzystuje do załatwiania firmowych spraw. Odliczy też VAT. Fiskus się na to zgadza.
Oprócz dokumentowania cen transferowych oraz składania raportów i powiadomień CbC, największe grupy kapitałowe będą musiały sporządzać, publikować i udostępniać sprawozdania o podatku dochodowym.
Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości wydała 9 kwietnia br. nowy MSSF 18 Prezentacja i ujawnienia w sprawozdaniach finansowych, który zastąpi dotychczasowy MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych.
Zmiana klasyfikacji składnika majątku wymaga przeanalizowania przesłanek do zakwalifikowania towaru jako środek trwały, ustalenia jego wartości początkowej, określenia sposobu jego amortyzacji i wprowadzenia zmian w ewidencji księgowej.
Następstwem transakcji sprzedaży ZCP nierzadko jest likwidacja spółki sprzedającej swój majątek. Jak zaksięgować taką transakcję? Na co zwrócić uwagę, sporządzając sprawozdanie finansowe?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas