Anna Pacanowska-Stasiak, biegły rewident, starszy menedżer w dziale rewizji finansowej BDO, biuro w Poznaniu
Jednostki, które zbyt późno zorientowały się, że są objęte obowiązkiem badania, powinny niezwłocznie zlecić badanie biegłemu rewidentowi. Termin na zatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego za 2015 r. w przypadku, gdy rok obrotowy jednostki pokrywa się z kalendarzowym, przypada najpóźniej 30 czerwca 2016 r., a więc jest jeszcze prawie pół roku na uzupełnienie badania i wypełnienie ustawowego obowiązku w terminie.
Kierownik jednostki musi pamiętać, że zgodnie z art. 79 uor, kto wbrew przepisom ustawy nie poddaje sprawozdania finansowego badaniu przez biegłego rewidenta, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Uzupełnienie badania sprawozdań finansowych nawet za poprzednie lata obrotowe, które powinny zostać zbadane, może być przesłanką do odstąpienia od zastosowania sankcji. Uzupełnienie brakujących dokumentów w sądzie oraz w urzędzie skarbowym, nawet po terminie, jest sytuacją korzystniejszą dla spółki niż wezwanie wystosowane przez organ.
Dodatkowo, biegli rewidenci posiadają wiele metod pozwalających na weryfikację historycznych informacji finansowych. Przykładowo, biegli rewidenci nieuczestniczący w rocznym spisie z natury aktywów mogą zastosować alternatywne metody weryfikacji istnienia tych pozycji na dzień bilansowy, a więc nie należy się obawiać ewentualnych trudności z tej strony.
Badanie sprawozdań finansowych przynosi wiele korzyści i można je zlecić również wtedy, gdy nie ma takiego obowiązku. Badanie pozwala m.in. na przeanalizowanie efektywności kontroli wewnętrznych stosowanych w spółce, buduje wizerunek podmiotu na rynku, a także korzystnie wpływa na wiarygodność spółki w przypadku pozyskiwania zewnętrznych źródeł finansowania. Prawidłowo ustalony obowiązek badania jest ważny nie tylko ze względu na sankcje karne, ale także z uwagi na to, że podział wyniku finansowego jest nieważny z mocy prawa, jeżeli sprawozdanie nie zostało zbadane przez biegłego rewidenta, a podlegało takiemu obowiązkowi.