Rachunkowość: Czy wartość budynku sprzed 20 lat może być rzetelna

Ustawa o rachunkowości dopuszcza aktualizację wartości środków trwałych tylko na podstawie odrębnych przepisów. Czy odstąpienie od stosowania jej regulacji w wyjątkowych przypadkach pozwala wykazać realny poziom aktywów?

Publikacja: 09.09.2015 06:30

Rachunkowość: Czy wartość budynku sprzed 20 lat może być rzetelna

Foto: 123RF

Wprowadzone ustawą z 23 lipca 2015 r. zmiany w ustawie o rachunkowości (dalej: uor) wynikały z wymogu wdrożenia dyrektywy 2013/34/UE z 26 czerwca 2013 r. Poza tym zakresem inne zmiany wprowadzone w ustawie mają jedynie charakter uściślający i kosmetyczny. Na przestrzeni 20-letniego okresu obowiązywania ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości wprowadzono w jej treści 56 mniejszych bądź większych zmian. Nowelizacja ustawy związana z implementacją dyrektywy 2013/34/UE zapowiadana była jako tak dalece istotna, że rozważano nawet możliwość „napisania" nowej ustawy. Uwzględniając nakład pracy i złożonych procedur prawnych związanych z nowelizacją ustawy, w tym w związku z implementacją dyrektywy UE, powstała nie tylko możliwość, ale nawet konieczność skorygowania innych nieścisłości, pominięć, a nawet błędów zawartych w ustawie. Wiedza o nich była powszechna od wystarczająco długiego czasu (można tu wskazać artykuły specjalistów zawarte w wydawanej od wielu lat „Rachunkowości" – miesięczniku Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, seminaria tematyczne organizowane przez to Stowarzyszenie i Krajową Radę Biegłych Rewidentów oraz materiały z konferencji naukowych przeprowadzanych na wyższych uczelniach o profilu ekonomicznym). Okazja taka została zmarnowana, a naprawa ustawy odłożona na nieokreślony czas. Nie jest to zachowanie odpowiedzialne. Nie można tak marnotrawić dorobku innych, zostawiając nadal na użytek tysięcy jednostek akt prawny nie najlepszej jakości.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rachunkowość
KSeF będzie wciąż dopuszczał faktury papierowe. Jest projekt ustawy
Rachunkowość
Nadchodzi rewolucja dla firm. Resort finansów pokazał „mapę drogową”
Rachunkowość
Sztuczna inteligencja nie zastąpi księgowych
Rachunkowość
Testy systemu e-Faktur czas zacząć
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Rachunkowość
Wielkie firmy nie interesują się nowym systemem fakturowania