Odpisy aktualizujące to forma kontroli nad aktywami

WYCENA | Na dzień bilansowy trzeba sprawdzić aktywa pod względem możliwości wygenerowania przez nie korzyści ekonomicznych w przyszłości. Ale wcześniejsze i systematyczne wykonywanie tych czynności usprawni pracę nad sprawozdaniem.

Publikacja: 26.08.2015 06:30

Odpisy aktualizujące to forma kontroli nad aktywami

Foto: 123RF

Odpisy aktualizujące dotyczą wyłącznie aktywów jednostki rozumianych jako zasoby majątkowe, których wartość określana jest w sposób wiarygodny i kontrolowana przez jednostkę, a powstają w wyniku przyszłych zdarzeń, które w dalszym okresie spowodują wpływ korzyści ekonomicznych do tego podmiotu. Przy czym korzyści ekonomiczne osiągane są nie tylko ze sprzedaży składników majątku czy też otrzymania zapłaty, ale również w wyniku zużycia na potrzeby własne (np. amortyzacji środków trwałych), jak i pobierania z nich pożytków w postaci dywidend (udziały, akcje), czynszu z najmu, odsetek od papierów wartościowych itd. Gdy jednostka przewiduje, że w przyszłości dane składniki aktywów nie przyniosą korzyści ekonomicznych, to konieczne jest dokonywanie ich odpisów aktualizacyjnych. Tym samym odpisy mogą dotyczyć aktualizacji wartości:

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rachunkowość
KSeF będzie wciąż dopuszczał faktury papierowe. Jest projekt ustawy
Rachunkowość
Nadchodzi rewolucja dla firm. Resort finansów pokazał „mapę drogową”
Rachunkowość
Sztuczna inteligencja nie zastąpi księgowych
Rachunkowość
Testy systemu e-Faktur czas zacząć
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Rachunkowość
Wielkie firmy nie interesują się nowym systemem fakturowania