Jak ujmować, wyceniać i prezentować rezerwy

Jednym z warunków tworzenia rezerw jest istnienie na dzień bilansowy obowiązku wynikającego z przeszłych zdarzeń, a nie tych związanych z przyszłą działalnością firmy. Może on wynikać z umowy, przepisów lub mieć charakter zwyczajowy.

Publikacja: 13.05.2015 06:40

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Ustawa o rachunkowości oraz Krajowy Standard Rachunkowości nr 6 „Rezerwy, bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, zobowiązania warunkowe" wprowadzają rozróżnienie pomiędzy rezerwami i biernymi rozliczeniami międzyokresowymi kosztów. Pod pojęciem rezerw ustawa o rachunkowości (dalej: uor) rozumie zobowiązania, których termin wymagalności lub kwota nie są pewne. Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów jednostki tworzą natomiast w wysokości prawdopodobnych zobowiązań przypadających na bieżący okres sprawozdawczy, wynikających w szczególności z określonych w przepisach bilansowych zdarzeń (art. 39 ust. 2 uor) >patrz tabela. W praktyce różnica pomiędzy rezerwami i biernymi RMK jest bardzo niewielka. KSR 6 określa bierne RMK jako rezerwy związane bezpośrednio z działalnością operacyjną jednostki.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rachunkowość
Sztuczna inteligencja nie zastąpi księgowych
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Rachunkowość
Testy systemu e-Faktur czas zacząć
Rachunkowość
Wielkie firmy nie interesują się nowym systemem fakturowania
Rachunkowość
Obowiązkowy KSeF, czyli e-faktury dla skarbówki
Rachunkowość
Audyt: ocena systemu kontroli jest odrębną usługą