Reklama
Rozwiń

Leasingowana maszyna powiększy aktywa

Znaczna większość umów leasingu spełnia warunki z ustawy o rachunkowości obligujące korzystającego do wykazania używanej rzeczy jako składnika swojego majątku.

Publikacja: 29.04.2015 05:00

Foto: Rzeczpospolita

- Zawarliśmy umowę leasingu, która dla celów podatkowych spełnia warunki leasingu operacyjnego, natomiast nie mamy pewności, jak zaklasyfikować ją w ujęciu bilansowym. Przedmiotem umowy jest maszyna produkcyjna zaliczana do środków trwałych. Jak ująć w księgach rachunkowych przyjęcie środka trwałego i rozliczenie leasingu? – pyta czytelnik.

Przedsiębiorca, który zastanawia się czy wybrać leasing operacyjny czy finansowy, powinien mieć na uwadze różnice podatkowe i rachunkowo-księgowe (np. wykazanie przedmiotu w środkach trwałych lub okres korzystania z przedmiotu leasingu) pomiędzy tymi metodami. Spełnienie chociaż jednego z warunków wymienionych w art. 3 ust. 4 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) sprawia, że przedmiot umowy leasingu zostanie zaliczony do składników majątku korzystającego, czyli że bilansowo umowa będzie rozliczana jako leasing finansowy. Kryteria z przepisu są następujące:

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rachunkowość
Sztuczna inteligencja nie zastąpi księgowych
Rachunkowość
Testy systemu e-Faktur czas zacząć
Rachunkowość
Wielkie firmy nie interesują się nowym systemem fakturowania
Rachunkowość
Obowiązkowy KSeF, czyli e-faktury dla skarbówki
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Rachunkowość
Audyt: ocena systemu kontroli jest odrębną usługą
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku