Aktualizacja: 29.04.2015 05:00 Publikacja: 29.04.2015 05:00
2 zdjęcia
ZobaczFoto: Rzeczpospolita
- Zawarliśmy umowę leasingu, która dla celów podatkowych spełnia warunki leasingu operacyjnego, natomiast nie mamy pewności, jak zaklasyfikować ją w ujęciu bilansowym. Przedmiotem umowy jest maszyna produkcyjna zaliczana do środków trwałych. Jak ująć w księgach rachunkowych przyjęcie środka trwałego i rozliczenie leasingu? – pyta czytelnik.
Przedsiębiorca, który zastanawia się czy wybrać leasing operacyjny czy finansowy, powinien mieć na uwadze różnice podatkowe i rachunkowo-księgowe (np. wykazanie przedmiotu w środkach trwałych lub okres korzystania z przedmiotu leasingu) pomiędzy tymi metodami. Spełnienie chociaż jednego z warunków wymienionych w art. 3 ust. 4 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) sprawia, że przedmiot umowy leasingu zostanie zaliczony do składników majątku korzystającego, czyli że bilansowo umowa będzie rozliczana jako leasing finansowy. Kryteria z przepisu są następujące:
Nowoczesne technologie działają szybko i efektywnie. Ale w świecie księgowości są problemy, które musi rozwiązać człowiek.
Ustawa o VAT już nie będzie modyfikowana pod kątem e-faktur. Eksperci radzą, aby szykować się na nowe rozwiązania.
Duże firmy zdają sobie sprawę z rewolucji, jaką przyniesie KSeF, ale niewiele z nich podjęło już przygotowania organizacyjne – wynika z ankiety kancelarii ID Advisory.
Od 1 lipca 2024 r. firmy będą musiały raportować transakcje w centralnej bazie.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Opracowany przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego poradnik dla członków rad nadzorczych ma pomagać we współpracy z biegłym rewidentem, choć może wprowadzać w błąd.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
AI oferuje bezprecedensowe możliwości zwiększenia efektywności, precyzji i jakości analiz finansowych. Wkrótce inteligentne technologie pozwolą księgowym skupić się na strategicznym doradztwie zamiast na manualnym przetwarzaniu danych.
Podatnicy estońskiego CIT muszą zwrócić uwagę na prawidłowe zamknięcie ksiąg rachunkowych za 2024 r. Późniejsze ujawnienie transakcji może powodować obowiązek zapłaty podatku od tzw. nieujawnionych operacji gospodarczych. I to z odsetkami.
Ustawodawca pozostawia pewną swobodę w doborze metod wyceny aktywów i pasywów. Dookreślenie tej wyceny powinno być zawarte w polityce rachunkowości z uwzględnieniem zasad wynikających z ustawy o rachunkowości jako zasad nadrzędnych.
Krajowy Standard Rachunkowości nr 8 „Działalność deweloperska” reguluje zasady ujmowania kosztów, przychodów oraz wyników finansowych w branży deweloperskiej. Jego stosowanie przynosi w praktyce wiele korzyści, ale wiąże się też z pewnymi wyzwaniami.
• Przełomowy wyrok dotyczący kosztów uzyskania przychodów • NSA o podatkowych skutkach tzw. leasingu zwrotnego • Sposób na problemy podatkowe według zespołu Brzoski • Mały ZUS Plus: koniec sporu o liczenie karencji? • Czy będzie podwyżka kar dla firm? Sejm przyjął poprawkę • Deregulacja: zachętą do stosowania mediacji w sporach z urzędami • Ważne terminy na ten tydzień
Leasing zwrotny ruchomości to dwie osobne transakcje. Zbycie przez korzystającego na rzecz finansującego takiej ruchomości podlega opodatkowaniu VAT jako odpłatna dostawa towarów.
Jestem przekonany, że to leasing będzie w najbliższych dziesięciu latach główną formą finansowania inwestycji w instalacje fotowoltaiczne – ocenia Kamil Jeznach, dyrektor generalny Otovo w Polsce.
Ten rok jest wyjątkowy pod względem prac nad implementacją nowych raportów i rozliczeń. Kumulują się w nim zadania związane ze zmianami w obszarze sprawozdawczości podatkowej wprowadzanymi formalnie na przestrzeni ostatnich kilku lat.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas