Aktualizacja: 06.04.2015 11:57 Publikacja: 06.04.2015 11:58
Foto: Fotorzepa, Rafał Guz
Doskwierające księgowym i dyrektorom finansowym niezgodności między prawem podatkowym a przepisami o rachunkowości mogą być wkrótce usunięte. Działający przy Ministerstwie Finansów Komitet Standardów Rachunkowości zaproponował zmiany niektórych definicji używanych w obu obszarach prawa.
MF podaje, że najważniejsze z tych propozycji dotyczą: definicji środków trwałych, prawa wieczystego użytkowania gruntów w kontekście ich amortyzacji, momentu rozpoczęcia i zakończenia amortyzacji, aktualizacji wartości nieruchomości, wartości niematerialnych i prawnych oraz różnic kursowych. Według zapowiedzi Ministerstwa, zmiany mogą się przyczynić do redukcji barier administracyjnych w biznesie, przede wszystkim dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Nowoczesne technologie działają szybko i efektywnie. Ale w świecie księgowości są problemy, które musi rozwiązać człowiek.
Ustawa o VAT już nie będzie modyfikowana pod kątem e-faktur. Eksperci radzą, aby szykować się na nowe rozwiązania.
Duże firmy zdają sobie sprawę z rewolucji, jaką przyniesie KSeF, ale niewiele z nich podjęło już przygotowania organizacyjne – wynika z ankiety kancelarii ID Advisory.
Od 1 lipca 2024 r. firmy będą musiały raportować transakcje w centralnej bazie.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Opracowany przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego poradnik dla członków rad nadzorczych ma pomagać we współpracy z biegłym rewidentem, choć może wprowadzać w błąd.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Wygaśnięcie decyzji o zabezpieczeniu „nie odwiesza” biegu terminu przedawnienia. W przypadku jego zawieszania w związku z doręczeniem zarządzenia zabezpieczenia w trybie egzekucyjnym biegnie on dopiero po zakończeniu postępowania zabezpieczającego.
Start-up z Warszawy sięgnął po AI i opracował aplikację, która daje małym i średnim przedsiębiorstwom możliwość wystawiania faktur za pomocą promptów głosowych.
Miejsce we wspólnym garażu czy komórka lokatorska, w dzisiejszych czasach nie są żadnym luksusem. A jeśli do tego są prawnie związane z mieszkaniem, to fiskus nie ma żadnych podstaw, żeby kwestionować czy odbierać od nich ulgę mieszkaniową w PIT.
Instytucja wyłączenia dostępu do akt sprawy podatkowej nie służy eliminowaniu z nich zbędnych dokumentów, czyli takich, które nie mają znaczenia dla jej wyjaśnienia.
Żaden przepis nie przewiduje ustanowienia dla czasowo aresztowanego w postępowaniu podatkowym ani pełnomocnika na wniosek czy z urzędu, ani też kuratora lub pełnomocnika tymczasowego. To luka prawna i fiskus nie może tego wykorzystywać.
Z faktoringu chętnie korzystają przedsiębiorcy, którzy oferują kontrahentom długie terminy płatności należności. Faktoring pozwala im uzyskać szybszy dostęp do gotówki, gdy istnieje taka konieczność.
• Reforma składki zdrowotnej w Sejmie - kto zyska, kto straci • Sejm uchwalił: szersza pomoc dla powodzian • Budowle: lepsza definicja dla celów podatkowych • Kasy online + terminal płatniczy. Czy to aktualne? • Taksówka na koszt pracodawcy - co z PIT? Wyrok NSA • Incydentalna sprzedaż w fundacji rodzinnej a VAT. Wyrok WSA • Trybunał Konstytucyjny o przerwaniu możliwości rozpoczętej amortyzacji • Ważne terminy na ten tydzień
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas