Ile rachunkowości w budżetówce

Jedną z nowości, jaka od początku tego roku ukazuje się na łamach Eksperta księgowego, są artykuły poświęcone zagadnieniom z zakresu rachunkowości budżetowej.

Publikacja: 25.02.2015 01:00

Agnieszka Łukasiewicz

Agnieszka Łukasiewicz

Foto: Rzeczpospolita

W kilku opracowaniach, które opublikowaliśmy w ciągu tych dwóch miesięcy, dominuje problematyka błędów merytorycznych w przepisach oraz wewnętrznie sprzecznych regulacji, z którymi muszą się zmagać księgowi jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych. Razi pominięcie danego zagadnienia w przepisach. Tak jest w przypadku ewidencji oddania gruntu w użytkowanie wieczyste. Ustawa o rachunkowości reguluje zaliczenie pozyskanego przez jednostkę prawa do środków trwałych, natomiast pomija ewidencję oddania gruntu w wieczyste użytkowanie. Zagadnienia tego nie reguluje też rozporządzenie ministra finansów z 5 lipca 2010 r. dotyczące szczególnych zasad rachunkowości budżetowej.Jednak znacznie większe wątpliwości budzą wprowadzone w tym rozporządzeniu rozwiązania, które trudno powiązać z ustawą o rachunkowości lub znaleźć dla nich merytoryczne uzasadnienie w jej przepisach. Tu jako przykład można wskazać nieuzasadnione rozdzielenie ksiąg rachunkowych wykonania budżetu i urzędu jednostki samorządu terytorialnego, które powinny stanowić integralną całość. Błędów i braków jest więcej. Czy nie wystarczy powodów, aby podjąć próbę zmian w systemie rachunkowości budżetowej? Czytaj artykuł

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rachunkowość
KSeF będzie wciąż dopuszczał faktury papierowe. Jest projekt ustawy
Rachunkowość
Nadchodzi rewolucja dla firm. Resort finansów pokazał „mapę drogową”
Rachunkowość
Sztuczna inteligencja nie zastąpi księgowych
Rachunkowość
Testy systemu e-Faktur czas zacząć
Rachunkowość
Wielkie firmy nie interesują się nowym systemem fakturowania