[b]- W 2009 r. spółka akcyjna rozpoczęła stosowanie międzynarodowych standardów rachunkowości (MSR/MSSF). Jaką datę należy przyjąć jako datę zatwierdzenia sprawozdania finansowego dla celów rozliczenia skutków zdarzeń zaistniałych po dniu bilansowym?[/b]
Zgodnie z art. 53 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=2AC128896FFB333E5A6693AC7042FC90?id=324433]ustawy o rachunkowości [/link]organ zatwierdzający zatwierdza sprawozdanie w terminie sześciu miesięcy od dnia bilansowego. Według [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0878F97C9B855869DA1A3F9BAD45E3AB?id=133014]kodeksu spółek handlowych[/link] organem zatwierdzającym jest zwyczajne zgromadzenie wspólników – w przypadku spółki z o.o., lub zwyczajne zgromadzenie akcjonariuszy – dla spółki akcyjnej.
Dla spółek sporządzających sprawozdanie zgodnie z ustawą o rachunkowości decydująca jest zatem data zatwierdzenia sprawozdania finansowego przez zwyczajne zgromadzenie.
Inaczej będzie w przypadku sporządzenia sprawozdania finansowego według MSR/MSSF. MSR nr 10 „Zdarzenia następujące po dniu bilansowym” precyzuje, kiedy jednostka gospodarcza powinna skorygować sprawozdanie finansowe o skutki zdarzeń następujących po dniu bilansowym, również określa informacje, które powinny być ujawnione w sprawozdaniu finansowym, na temat terminu jego zatwierdzenia do publikacji oraz zdarzeń następujących po dniu bilansowym.
MSR 10 podchodzi też odmiennie do tematu zdarzeń następujących po dniu bilansowym, jednoznacznie precyzując, że zdarzenia następujące po dniu bilansowym są to zdarzenia, zarówno korzystne jak i niekorzystne, mające miejsce między dniem bilansowym a datą zatwierdzenia sprawozdania finansowego do publikacji.
Proces zatwierdzania (autoryzacji) może być różny w zależności od wymogów statutowych, organizacji zarządu a także procedury zamknięcia rocznego.
[b]Równocześnie MSR 10 określa datę zatwierdzenia do publikacji jako:[/b]
- dzień zatwierdzenia sprawozdania do publikacji przez zarząd – w przypadku gdy jednostka jest zobowiązana do przedłożenia akcjonariuszom do zatwierdzenia już wcześniej opublikowanego sprawozdania finansowego;
- dzień zatwierdzenia sprawozdania przez kierownictwo jednostki w celu przedłożenia radzie nadzorczej – w przypadku gdy kierownictwo jednostki jest zobowiązane do przedłożenia sprawozdania finansowego do zatwierdzenia radzie nadzorczej.
Zgodnie z zapisami MSR 10 jednostka gospodarcza zobowiązana jest ujawnić datę zatwierdzenia sprawozdania finansowego do publikacji i informację o tym, kto dokonał jego zatwierdzenia. Jeżeli właściciele lub inne osoby są uprawnione do wprowadzania poprawek do sprawozdania finansowego już po jego publikacji, jednostka ujawnia ten fakt.
Data zatwierdzenia sprawozdania finansowego do publikacji jest istotna z punktu widzenia użytkownika sprawozdania finansowego, ponieważ sprawozdanie finansowe nie uwzględnia zdarzeń następujących po tym terminie.
Jednocześnie MSR 10 jednoznacznie stwierdza, że dywidendy zadeklarowane po dniu bilansowym, ale przed zatwierdzeniem sprawozdania do publikacji (tj. dywidendy, które zostały odpowiednio zatwierdzone, i dysponowanie nimi nie leży już w gestii jednostki), nie są ujmowane jako zobowiązania na dzień bilansowy. Dywidendy te ujawnia się w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego.
[i]Autorka jest biegłym rewidentem, wiceprezesem zarządu Moore Stephens Józef Król sp. z o.o.[/i]