[b]Spółka z o.o. powierzyła prowadzenie ksiąg rachunkowych biuru rachunkowemu. Właściciel biura – doradca podatkowy, zmarł. Okazało się, że spółka odebrała niekompletne dokumenty, brak było faktur, wydruków, dziennika księgowań. Można stwierdzić, że księgi były prowadzone nierzetelnie. Obecnie nie ma możliwości odtworzenia wszystkich zdarzeń gospodarczych, ponieważ stwierdzono braki w fakturach i innych dokumentach. W jaki sposób zabezpieczyć się przed urzędem skarbowym? Czy i w jaki sposób powiadomić urząd skarbowy? Biuro rachunkowe miało zawartą umowę OC.[/b]

Spółka powinna niezwłocznie pozyskać dokumenty niezbędne do rzetelnego prowadzenia ksiąg i zaprowadzić takie księgi.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o CIT podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami (prawem bilansowym), w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16a – 16m. Jeżeli na podstawie prowadzonych ksiąg nie jest możliwe ustalenie dochodu lub straty, organ podatkowy ustala je w drodze szacowania.

[b]Gdyby zatem spółka powiadomiła organ podatkowy o swojej sytuacji, musiałby on wszcząć postępowanie w celu wyznaczenia dochodu (straty) spółki w drodze szacowania.

Aby tego uniknąć, spółka powinna niezwłocznie zgromadzić niezbędne dokumenty i uzupełnić (poprawić) księgi rachunkowe.[/b] Oczywiście jeżeli sytuację taką obejmowało ubezpieczenie doradcy podatkowego, to spółka może ubiegać się o stosowne odszkodowanie (na warunkach określonych w odrębnych przepisach).

Sugerowałbym zatrudnienie w takiej sytuacji innego, sprawdzonego biura rachunkowego, które sporządzi odpowiednie korekty w księgach. Konieczne może się okazać skorygowanie złożonych deklaracji (w trybie przewidzianym w przepisach ordynacji podatkowej). Jeżeli księgi były badane przez biegłego rewidenta, jego również należałoby pociągnąć do odpowiedzialności.

Oczywiście organ podatkowy musi być powiadomiony o zmianie podmiotu prowadzącego księgi i miejsca ich przechowywania.

[i]Radosław Kowalski - współpracownik Vademecum Głównego Księgowego, ABC Wolters Kluwer Polska[/i]