MSSF, czyli międzynarodowe standardy sprawozdawczości finansowej - co właściwie wchodzi w ich zakres? Otóż termin MSSF obejmuje nie tylko standardy oznaczane tym właśnie skrótem, ale także wszystkie międzynarodowe standardy rachunkowości (MSR) oraz interpretacje wydane na ich podstawie. Można zatem stwierdzić, że pod pojęciem MSSF kryją się wszystkie regulacje będące podstawą sporządzania sprawozdań finansowych przez spółki notowane na giełdzie oraz firmy wchodzące w skład ich grupy kapitałowej.

Jednak przeglądając książki i artykuły prasowe nietrudno zauważyć, że autorzy wymiennie używają skrótów MSSF, MSR i MSR/MSSF na określenie wszystkich standardów i interpretacji.

Wynika to z pewnej niespójności ustawy o rachunkowości (uor) z MSSF. Paragraf 11 MSR 1 "Prezentacja sprawozdań finansowych" wprowadza termin MSSF na określenie wszystkich standardów i ich interpretacji, natomiast art. 2 ust. 3 uor używa terminu MSR na określenie dokładnie tego samego - stąd to całe zamieszanie. Popularność terminologii pochodzącej z uor może wynikać również z tego, że skrót MSR zdecydowanie łatwiej jest wymówić niż MSSF. Wszyscy powinni się jednak przyzwyczajać do jego używania, gdyż w dłuższym okresie niemal na pewno wyprze on wszystkie inne określenia. Najważniejsze jest przecież to, jakiego określenia każe nam używać Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, a polski ustawodawca nie może w nieskończoność forsować nieaktualnego skrótu.

Nierzadko pojawiają się też wątpliwości, dlaczego niektóre standardy określane są skrótem MSR (np. MSR 2 "Zapasy") a inne MSSF (np. MSSF 3 "Połączenia jednostek gospodarczych"). Niejednorodne nazewnictwo wynika z gruntownej reformy całej organizacji przeprowadzonej w 2001 r. W tym właśnie roku powołano do życia Radę MSR, która przyjęła wszystkie dotychczas uchwalone MSR, ale nazwę dla nowo opracowywanych standardów zmieniono na MSSF. Zmiana nazwy, chociaż na pozór kosmetyczna, ma swoją wymowę. Określenie "rachunkowość" zmieniono na "sprawozdawczość finansowa", co było podkreśleniem celu samych standardów - nie chodzi o sposób prowadzenia rachunkowości, ale o sporządzenie sprawozdania finansowego. MSSF nie określają bowiem zasad prowadzenia ksiąg rachunkowych, metod i terminów przeprowadzania inwentaryzacji, wymogów dotyczących przechowywania dokumentów itd. Przedmiotem ich zainteresowania jest tylko sprawozdanie finansowe. Jednak wszystkie standardy, bez względu na nazwę, mają jednakową wagę.

Skąd właściwie biorą się kolejne standardy? Odpowiedź brzmi: z potrzeb tych wszystkich, którzy z rachunkowością mają do czynienia na co dzień. Jeżeli członkowie Rady MSR uznają, że nadsyłane do nich mejle poruszają problem, który ma istotne znaczenie dla sprawozdawczości finansowej, a dotychczasowe rozwiązania prawne nie są satysfakcjonujące - podejmują prace nad jego rozwiązaniem. O tym, jak ważną rolę w powstawaniu każdego standardu odgrywamy my wszyscy, niech świadczy to, że po każdym z etapów prac nad nowym standardem, Rada MSR na swojej stronie internetowej publikuje aktualny projekt standardu wraz z problemami, które wymagają jeszcze rozwiązania. Każdy może wysłać własną opinię dotyczącą opracowywanego standardu, zgłaszać wątpliwości, a Rada ma obowiązek opracować i udostępnić nadesłane opinie. W międzyczasie pracownicy wyznaczeni przez Radę prowadzą tzw. wizyty terenowe, podczas których bada się wpływ nowych przepisów bezpośrednio w firmach, których opracowywane standardy dotyczą. Gotowy standard musi jeszcze zostać zaakceptowany przez Komisję Europejską, po czym staje się obowiązującym prawem w Unii Europejskiej.

Wszystkie osoby pragnące bliżej zaznajomić się z regulacjami MSSF nie powinny zwlekać, gdyż teraz jest na to najlepszy moment. Mamy bowiem gwarancję, że do 1 stycznia 2009 r. nie będą wprowadzane żadne zmiany do MSSF, nie będzie też obowiązku stosowania żadnego nowego standardu. Wynika to z wprowadzenia tzw. czteroletniego okresu stabilizacji trwającego od początku 2005 r., kiedy to MSSF stały się obowiązkową podstawą sporządzania sprawozdań finansowych przez giełdowe spółki UE. Okres stabilizacji był odpowiedzią Rady MSR na potrzeby użytkowników sprawozdań finansowych, którzy zaczęli się już gubić w ciągle zmienianych MSSF.

W przypadku Rady Konsultacyjnej ds. Standardów (RKS) możemy mówić o wyłącznie doradczej roli w procesie powstawania MSSF, jej opinie nie pozostają jednak bez wpływu na ostateczny kształt MSSF. RKS jest również pewnego rodzaju pośrednikiem łączącym Radę MSR (RMSR) z organizacjami zajmującymi się rachunkowością na całym świecie.

Najniższą pozycję w strukturze organizacji zajmują zespoły techniczne. W ich skład wchodzą osoby, które na podstawie poleceń członków RMSR (lub KIMSF) opracowują treści standardów.