Nieistotne koszty spółki a uproszczenia w rachunkowości

Jeśli firma zdecydowała, że korzystając z uproszczenia w rachunkowości nie rozlicza w czasie wydatku dotyczącego kilku okresów sprawozdawczych, to ma prawo tak samo ująć tę kwotę w rachunku podatkowym.

Publikacja: 23.01.2019 05:40

Nieistotne koszty spółki a uproszczenia w rachunkowości

Foto: 123RF

Rachunkowość to system ewidencji gospodarczej, w ramach którego jednostki gospodarcze muszą kierować się określonymi regułami – zasadami rachunkowości. Należy do nich między innymi zasada istotności. Opisana została w art. 8 ust. 1 ustawy o rachunkowości (dalej: uor). Zgodnie z tym przepisem jednostka, określając zasady (politykę) rachunkowości, powinna zapewnić wyodrębnienie w rachunkowości wszystkich zdarzeń istotnych do oceny sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego jednostki (z zachowaniem zasady ostrożności). Zasada istotności daje możliwość stosowania przez jednostkę gospodarczą pewnych uproszczeń. Jednym z nich jest np. możliwość nierozliczania w czasie nieistotnych kosztów, dotyczących przyszłych okresów sprawozdawczych. Ustawa o rachunkowości określa takie nakłady mianem rozliczeń międzyokresowych czynnych i definiuje je w art. 39 ust. 1 uor. Zgodnie z tym przepisem jednostki dokonują czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów, jeżeli dotyczą one przyszłych okresów sprawozdawczych. Z kolei, okres sprawozdawczy zdefiniowany jest w art. 3 ust. 1 pkt 8 uor jako okres, za który sporządza się sprawozdanie finansowe w trybie przewidzianym ustawą lub inne sprawozdania sporządzone na podstawie ksiąg rachunkowych. Jeśli jednostka nie sporządza śródrocznych sprawozdań finansowych (np. kwartalnych albo półrocznych), okres sprawozdawczy będzie pokrywał się z rokiem obrotowym, który został doprecyzowany w art. 3 ust. 1 pkt 9 uor jako rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych (stosowany również do celów podatkowych). Rok obrotowy określa statut lub umowa, na podstawie których utworzono jednostkę.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rachunkowość
KSeF będzie wciąż dopuszczał faktury papierowe. Jest projekt ustawy
Rachunkowość
Nadchodzi rewolucja dla firm. Resort finansów pokazał „mapę drogową”
Rachunkowość
Sztuczna inteligencja nie zastąpi księgowych
Rachunkowość
Testy systemu e-Faktur czas zacząć
Rachunkowość
Wielkie firmy nie interesują się nowym systemem fakturowania