Reklama
Rozwiń

Biznes nie chce naprawiać klimatu. Korporacje nie zamierzają za to płacić

Wielkie korporacje nie chcą ponosić kosztów ochrony klimatu – wynika z międzynarodowego badania firmy EY, które „Rzeczpospolita” opisuje jako pierwsza. Do tego na świecie rośnie niechęć do polityki klimatycznej. Donald Trump zapowiedział wystąpienie USA z porozumienia paryskiego, a Parlament Europejski naciska na spowolnienie unijnej zielonej transformacji.

Aktualizacja: 22.01.2025 10:23 Publikacja: 22.01.2025 04:30

Wielkie korporacje nie chcą ponosić kosztów ochrony klimatu

Wielkie korporacje nie chcą ponosić kosztów ochrony klimatu

Foto: Adobe Stock

Swoją drugą kadencję zainaugurował właśnie Donald Trump. Prezydent USA już w swoim przemówieniu inauguracyjnym zapowiedział wyjście Stanów Zjednoczonych z porozumienia paryskiego z 2015 r., w którym rządy państw zgodziły się ograniczyć globalne ocieplenie do 1,5 stopnia C. powyżej poziomów sprzed epoki przemysłowej. Okazuje się, że podobnie jak w wielu innych kwestiach, Trump jest tu wyrazicielem oczekiwań wielkiego biznesu.

Jak wskazują wyniki szóstej już edycji Barometru EY, do którego dotarła „Rzeczpospolita”, wprawdzie korporacje na całym świecie dużo o transformacji mówią, ale nie idą za tym pieniądze. A właśnie realne działania i nakłady finansowe, nie deklaracje, przebadała na całym świecie firma EY (w badaniu wzięło udział aż 1400 firm z 51 krajów z 13 sektorów gospodarki). Sprawdzano, czy firmy faktycznie zmieniają się tak, by mniej szkodzić środowisku, czy wdrażają plan transformacji w zakresie łagodzenia zmian klimatu. Wyniki są zatrważające: koncerny lekceważą zagrożenia i dane naukowe w imię krótkoterminowych zysków. Żaden region świata nie jest tutaj bez winy.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Raporty ekonomiczne
Centra usług: fala zwolnień nie zatrzymała wzrostu zatrudnienia
Raporty ekonomiczne
Rządowa strategia dla AI w ogniu krytyki
Raporty ekonomiczne
Zakupy uzbrojenia 2.0, czyli potrzebna aktualizacja systemu
Raporty ekonomiczne
Branża transportowa boi się kontroli na granicach
Raporty ekonomiczne
Letnie przebudzenie w dotacjach dla firm