Zarząd nieruchomością wspólną dużej wspólnoty mieszkaniowej

Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t. j. DzU z 2020 r., poz. 1910 z późn. zm., dalej jako u.w.l.) właściciele lokali mogą w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokali albo w umowie zawartej później w formie aktu notarialnego ustalić sposób zarządu nieruchomością wspólną, a w szczególności powierzyć zarząd osobie fizycznej albo prawnej. W tej umowie mogą powierzyć sprawowanie zarządu zarządcy, mogą ustanowić swój organ w postaci zarządu, który sam będzie zarządzał nieruchomością albo zleci to zarządcy, jakiego sam wybierze. Właściciele mogą zmienić sposób ustalonego już zarządu, co wymaga podjęcia uchwały wspólnoty zaprotokołowanej przez notariusza, przy czym zmiana osoby zarządcy nie jest zmianą sposobu zarządu (postanowienie SN z 27 lutego 2009 r., II CZ 4/09, orzecznictwo SN dostępne na www.sn.pl poza wyraźnie wskazanymi źródłami). Zarząd powierzony, o którym mowa w art. 18 u.w.l., obejmuje czynności zwykłego zarządu i czynności przekraczające ten zakres (postanowienie SN z 9 lipca 2020 r., I CSK 257/17, z odwołaniem się do wcześniejszego orzecznictwa).

Aktualizacja: 12.05.2021 12:38 Publikacja: 12.05.2021 00:01

Zarząd nieruchomością wspólną dużej wspólnoty mieszkaniowej

Foto: Adobe Stock

Instytucja zarządu w u.w.l. ma dwa odniesienia – jedno wynikające z art. 18 ust. 1, a drugie z art. 20; pierwsze dotyczy ustanowienia zarządu nieruchomością wspólną, a drugie powołania członków zarządu. Wybór zarządu wspólnoty przez właścicieli nie wymaga formy aktu notarialnego (postanowienie SN z 24 października 2002 r., I CZ 111/02, LEX nr 1165537). W art. 20–21 u.w.l. mowa jest o zarządzie jako organie wspólnoty mieszkaniowej, który wchodzi w skład jej struktury organizacyjnej, a jego działanie jest działaniem samej wspólnoty. Tego rodzaju ustawowy zarząd nieruchomością wspólną powinien istnieć, jeżeli właściciele nie uregulują odmiennie jego zasad w umowie (wyrok SN z 5 października 2018 r., I CSK 609/17).

Pozostało jeszcze 90% artykułu

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Sądy i Prokuratura
Tomasz Pietryga: Chocholi taniec nad demokracją
Sądy i Prokuratura
Sędzia Monika Frąckowiak: Kolejna KRS też nie będzie w pełni konstytucyjna
Sądy i Prokuratura
Czy będą dalsze reformy sądownictwa?
Sądy i Prokuratura
Potrzeba i pokusa AI. Jak duże ryzyko stanowi dla wymiary sprawiediwości?
Sądy i Prokuratura
Prokurator musi się doskonalić, a nie zdobywać papier. Czy system szkoleń jest wadliwy?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama