Aktualizacja: 11.09.2024 22:46 Publikacja: 13.10.2021 12:13
I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska
Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik
Za niezwykle istotny z punktu widzenia dobra wymiaru sprawiedliwości należy uznać wyrażony w uzasadnieniu uchwały z 23 stycznia 2020 r. pogląd Sądu Najwyższego, że w odniesieniu do sędziów sądów powszechnych i wojskowych, ze względu na praktyczną możliwość wdrożenia kontroli dochowania standardu bezstronności i niezawisłości, większe zróżnicowanie wadliwości procedur konkursowych oraz statusu biorących w nich udział osób, a także odmienne konstytucyjne funkcje sądów powszechnych i wojskowych w porównaniu z SN, konieczne jest określenie innego mechanizmu ustalania przesłanek stosowania art. 439 § 1 pkt 2 kodeksu postępowania karnego oraz art. 379 pkt 4 kodeksu postępowania cywilnego.
Jeżeli obecna władza będzie popełniała błędy poprzedników, to społeczeństwo otrzyma kolejną dawkę chaosu – mówi Dorota Radlińska, sędzia SA.
Osąd opinii publicznej nabiera innego wymiaru niż nawet kilkanaście lat temu.
Dzisiejsi neosędziowie z sądów okręgowych i apelacyjnych oraz SN, gdy obejmowali na skróty swoje obecne stanowiska, nie przejmowali się głosami krytycznymi wobec statusu KRS działającej od 2018 r. A tych ostrzeżeń i głosów krytycznych było wiele.
Poza zmianami personalnymi i szczuciem jednych sędziów na drugich nie dokonano żadnych zmian.
Handel ludzkimi organami dla celów transplantacji jest faktem, chociaż skala tego zjawiska nie została dokładnie oszacowana
Wynagrodzenie jest istotną gwarancją niezawisłości sędziowskiej.
Sędzia Trybunału Konstytucyjnego będzie musiał wyłączyć się z postępowania w sprawie uchylenia mu immunitetu i nie będzie mógł utajnić swojego oświadczenia majątkowego.
Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców poinformował o kolejnym, korzystnym orzeczeniu w sprawie podstaw wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne deklarowanych przez przedsiębiorcę.
Znamy plany Adama Bodnara i Donalda Tuska w sprawie tzw. neosędziów. Sędziowie będą korzyć się przed opinią publiczną, a władza ustawodawcza zdegraduje konkretnych, znanych z imienia i nazwiska przedstawicieli władzy sądowniczej. I to wszystko w Europie i w imię „przywracania praworządności”.
Nie obsadzać tych miejsc w Trybunale Konstytucyjnym Julii Przyłębskiej. Nawet jeśli jakimś cudem znaleźliby się chętni - stwierdził marszałek Szymon Hołownia. Chodzi o zbliżający się koniec kadencji kilku sędziów TK.
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar zapowiedział, że rząd nie uzna wyboru prezesa Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Zwrócił się również o nieużywanie sformułowania "czynny żal" w kontekście tzw. neosędziów.
Joanna Misztal-Konecka, dotychczasowa prezes Izby Cywilnej i sędziowie Marcin Łochowski oraz Marcin Krajewski zostali wybrani przez zgromadzenie tej Izby jako kandydaci na jej prezesa. Teraz ruch należy do prezydenta Andrzeja Dudy.
Wydarzenia w wymiarze sprawiedliwości zaczynają przypominać scenariusz filmów mistrza dreszczowców i suspensu: na początku jest trzęsienie ziemi, a potem napięcie rośnie.
Niezależnie od tego, czy decyzja PKW o ograniczeniu finansowania PiS okaże się prawnie trafna czy zakwestionuje ją Sąd Najwyższy, już po kilku dniach widać, że uaktywniła obywateli, którzy chcą wesprzeć PiS, a część po prostu polską demokrację.
Żadnego kandydata nie wyłoniono w ogłoszonym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów (KPRM) naborze na stanowisko Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) - wynika z dokumentu opublikowanego na stronie KPRM.
– To jest być albo nie być dla Polski. Jeżeli kandydat naszego ugrupowania nie wygra tych wyborów, to sytuacja w kraju i pozycja Polski, i również to, co dzieje się tutaj w Brukseli, będzie szło w bardzo złym kierunku - mówi o przyszłorocznych wyborach prezydenckich była premier Beata Szydło.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W czasie debaty prezydenckiej w USA Donald Trump powtórzył, że jeśli zostanie prezydentem zakończy wojnę na Ukrainie zanim jeszcze zostanie zaprzysiężony.
Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando poinformował, że w tym tygodniu podpisze wniosek do Komisji Europejskiej o notyfikację pomocy publicznej dla pierwszej elektrowni jądrowej. Jak dodał, oczekuje zgody KE w połowie 2025 r.
Prokurator generalny uważa, że status rezydenta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich nie chronią Sebastiana M. przed ekstradycją. "Oznacza jedynie zwiększenie komfortu pobytu w ZEA" - powiedziała Polskiemu Radiu rzeczniczka prokuratora generalnego prokurator Anna Adamiak.
Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałaby je Koalicja Obywatelska z niewielką przewagą nad Prawem i Sprawiedliwością - wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla "Wydarzeń".
Po Poznaniu i Łodzi również Kraków doczekał się ekologicznych pochówków. Pierwsza ekologiczna kwatera „Drzewo życia” na cmentarzu komunalnym w Podgórkach Tynieckich zostanie oficjalnie oddana do użytku 20 września.
Bogdan Klich z pozytywną opinią sejmowej komisji rozpatrującej jego kandydaturę na szefa placówki w USA. – Będę współpracował ze względu na interes Polski z każdym, komu Amerykanie powierzą funkcję prezydenta – zapewniał wcześniej senator Klich.
Marihuana potraktowana ostrzej, auta doświadczalne łagodniej. Te i inne zmiany w VAT i akcyzie mają nastąpić z początkiem 2025 r. Do konsultacji trafił projekt noweli.
W Kijowie znów dyskutują o przyszłości anektowanego w 2014 roku przez Rosję półwyspu. – Deokupacja Krymu jest kluczem do możliwych negocjacji z Rosją – mówi ukraiński analityk.
Ważne jest, co symbolizuje, a nie co mówi Donald Trump. Dlatego nie przegrał debaty z Harris – mówi „Rzeczpospolitej” Guy Sorman, wybitny amerykańsko-francuski publicysta.
Spółki Skarbu Państwa zrywają bądź zawieszają umowy z Polskim Komitetem Olimpijskim (PKOl). Czas pokaże, czy konsekwencją będzie odwołanie prezesa Radosława Piesiewicza.
Am Eco Energy, Polska Energia Grupa Kapitałowa oraz Energia dla przyszłości, które sprzedają i montują na terenie całego kraju urządzenia zapewniające odnawialne źródła energii i ciepła, stosowały w umowach z konsumentami niedozwolone postanowienia. Wszystkim tym firmom Prezes UOKiK postawił zarzuty.
Prymat w globalnym wyścigu na moce obliczeniowe chcą zdobyć Japończycy. Przewagę ma im dać Fugaku Next – nowy superkomputer, który na głowę pobije wszystkie zaawansowane urządzenia tego typu. Ale jest jeden problem.
Surowiec będzie pozyskiwany z odwiertu Rzeczyca-1 w woj. lubuskim. Roczne wydobycie planowane jest na poziomie 16,5 tys. ton. To niewiele zważywszy, że krajowe rafinerie mogą przerabiać nawet 26,8 mln ton tego surowca.
Sukces komercyjny albumu "Cowboy Carter" Beyonce nie idzie w parze z uznaniem branży. Mimo oczekiwań, Beyoncé została pominięta w nominacjach do prestiżowych Country Music Awards (CMA). Wywołało to falę dyskusji o tym, kto i dlaczego wyznacza granice w muzyce.
Stan techniczny jednej czwartej wszystkich dróg krajowych jest niezadowalający. Stan 15 proc. jest krytyczny.
“Biznes na zicher – 100 tysięcy na start” – to najnowszy projekt bytomskiego urzędu pracy, na którego realizację udało się pozyskać 5 mln zł z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Jednak grupa beneficjnentów będzie bardzo mała.
Na lotnisku w Warszawie agenci CBA zatrzymali byłego posła do Parlamentu Europejskiego Ryszarda Cz. Zatrzymano również jego małżonkę.
Żeby ubrać się „bogato”, nie musisz mieć dużego portfela, ale wiedzę, jak to zrobić i gdzie szukać odpowiednich ubrań. Twoim zasobem jest wiedza – przekonuje Jola Czaja, ekspertka od wizerunku, która na co dzień uważnie śledzi najnowsze trendy mody ulicznej.
Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odniosło się do słów Donalda Trumpa, które padły podczas debaty z Kamalą Harris. Były prezydent i kandydat Republikanów stwierdził, że imigranci w stanie Ohio zjadają zwierzęta domowe okolicznych mieszkańców.
Dane o inflacji w USA dały pretekst do umocnienia dolara, a to z kolei odbiło się na złotym.
W ciągu minionego roku zadłużenie branży motoryzacyjnej zwiększyło się o 15,5 proc. Obecnie wynosi 422 mln zł. Jak wynika z krajowego rejestru długów aż 12,5 tysiąca podmiotów, z czego większość to jednoosobowe działalności, jest zadłużona.
– Nie usłyszeliśmy niczego, czego nie wiedzielibyśmy wcześniej – prezydencką debatę Donalda Trumpa i Kamali Harris komentuje Andrzej Kohut, amerykanista i autor książki „Ameryka. Dom podzielony”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas