Arkadiusz Turczyn: Pomoc rodzinie ze strony państwa

Państwo w swojej polityce społecznej i gospodarczej uwzględnia dobro rodziny, a rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej i społecznej, zwłaszcza wielodzietne i niepełne, mają prawo do szczególnej pomocy władz publicznych (art. 71 ust. 1 Konstytucji RP).

Publikacja: 11.05.2022 12:14

Arkadiusz Turczyn: Pomoc rodzinie ze strony państwa

Foto: Adobe Stock

 Matka przed i po urodzeniu dziecka ma prawo do szczególnej pomocy władz publicznych, którą określa ustawa (ust. 2 tego art). Pragmatyczne względy każą jednak zasygnalizować, że owo państwo to de facto inni obywatele, którzy to finansują ze świadczeń publicznoprawnych, choć wypada się zgodzić, że gdy owa pomoc ma charakter konstruktywny, wzmagający zdolności zaradcze takiej rodziny, to jak najbardziej godna jest realizacji.

Jak zauważono w judykaturze, posłużenie się w art. 71 ust. 1 zdanie drugie Konstytucji RP terminem „szczególny” należy odczytywać jako skierowany do władzy publicznej nakaz bardziej intensywnego wspomagania pewnej grupy podmiotów z uwagi na ich sytuację faktyczną. W takim kontekście ochrona ma oznaczać wyraźne podwyższenie standardu ochrony i pomocy, który ustrojodawca przyznaje wszystkim rodzicom i rodzinom. Z przepisu tego nie wynikają jednak konkretne instytucjonalne formy tej ochrony. Ustawodawca ma szeroką swobodę określania sposobów i środków, za pomocą których gwarantuje prawo ujęte w tej regulacji. Jeżeli określi te sposoby i formy ochrony, to związany jest wynikającym z art. 32 ust. 1 Konstytucji RP nakazem równego traktowania adresatów prawa z art. 71 ust. 1 zdanie drugie Konstytucji RP (wyrok TK z 22 listopada 2016 r., SK 2/16, orzecznictwo TK dostępne na https://ipo.trybunal.gov.pl/ipo/Szukaj?cid=1).

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Sądy i Prokuratura
Pietryga: Potrzebujemy w Polsce silnych ławników. Ale nie kosztem sędziów
Sądy i Prokuratura
Beata Morawiec: Obecna KRS już dawno powinna przestać istnieć
Sądy i Prokuratura
Sędzia a debata o prawie, czyli co sędziemu wypada?
Sądy i Prokuratura
Nękanie niezależnych sędziów
Sądy i Prokuratura
Sędziowska lekcja z „porządków” komisji ds. Pegasusa