Aktualizacja: 20.09.2024 10:06 Publikacja: 04.01.2023 12:46
Foto: Adobe Stock
W pierwszym pozwie wnosi się o ustalenie nieważności umowy oraz (nie zawsze) o zapłatę w postaci zwrotu wszystkich dokonanych przez kredytobiorcę wpłat na rzecz banku. W drugim pozwie banki wnoszą o zwrot kapitału, czyli udzielonego kredytobiorcy kredytu, oraz zwrot korzyści wynikających z używania tego kapitału przez okres wykonywania umowy.
Dyrektywa 93/13 jest wspólną podstawą prawną dla kredytobiorców i banków w ich sporach o kredyty walutowe. Niepowodzenia pytań składanych do Sądu Najwyższego spowodowały skierowanie kolejnej sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), który proceduje nowe pytania prejudycjalne (w sprawie C 520/21) o prawo banków do tzw. wynagrodzenia za korzystanie z kapitału.
Jeżeli obecna władza będzie popełniała błędy poprzedników, to społeczeństwo otrzyma kolejną dawkę chaosu – mówi Dorota Radlińska, sędzia SA.
Osąd opinii publicznej nabiera innego wymiaru niż nawet kilkanaście lat temu.
Dzisiejsi neosędziowie z sądów okręgowych i apelacyjnych oraz SN, gdy obejmowali na skróty swoje obecne stanowiska, nie przejmowali się głosami krytycznymi wobec statusu KRS działającej od 2018 r. A tych ostrzeżeń i głosów krytycznych było wiele.
Poza zmianami personalnymi i szczuciem jednych sędziów na drugich nie dokonano żadnych zmian.
Amerykańskie firmy odgrywają ważną rolę w rozwoju polskiej gospodarki, nie tylko poprzez wielomiliardowe inwestycje, ale także wsparcie lokalnych przedsiębiorców, tworząc miejsca pracy i promując innowacyjne technologie.
Handel ludzkimi organami dla celów transplantacji jest faktem, chociaż skala tego zjawiska nie została dokładnie oszacowana
O tym, że pani Hanna nie odzyska pieniędzy pożyczonych Rafałowi C., dowiedziała się w nietypowy sposób. Okazało się, że wierzyciel pani Hanny zarejestrował swoje gospodarstwo rolne jako miejsce kultu religijnego Kościoła Naturalnego – co w praktyce oznacza, że komornik nie ma wstępu na posesję i nie może zabezpieczyć majątku.
Standardowy depozyt niechybnie przyniesie straty, i to jeszcze w tym roku. Oprocentowanie będzie niższe od inflacji.
Osoby, które z powodu powodzi zrezygnują z zaplanowanej wycieczki, muszą indywidualnie dogadać się z biurem podróży w sprawie ewentualnego zwrotu kosztów.
Postępowanie z powództwa kredytobiorcy o ustalenie nieważności umowy kredytu przeciw bankowi w upadłości, może być kontynuowane z chwilą ustalenia osoby syndyka.
Rząd ma narzędzia zwalczania sztucznego zawyżania cen artykułów pierwszej potrzeby na terenach powodziowych. Czas pokaże, czy będą skuteczne.
Amerykański Citibank, jeden z 20 największych banków w Rosji pod względem aktywów, znika z tego rynku. Pozostałe zachodnie banki też redukują swoją obecność. Aktywa tych banków w Rosji są obecnie na poziomie „późnego ZSRR”.
Zalane oddziały, nieczynne bankomaty czy wpłatomaty. Banki ucierpiały w powodzi, ale chcą też pomagać poszkodowanym mieszkańcom.
Ostatnie rozmowy w ramach rządu w sprawie priorytetów polityki mieszkaniowej nie przyniosły przełomu. Zdaniem naszych informatorów z koalicji rządzącej sprawa zostanie rozstrzygnięta dopiero w trakcie spotkania liderów.
Następna powódź może być za 10 lat. Ale równie dobrze za kolejne 20. Najważniejsze to pamiętać, że wciąż zależy to od nas – mówi klimatolog prof. dr hab. Joanna Wibig.
Filmowy „Reagan” to do bólu typowa biografia, ledwie ślizgająca się po życiu prezydenta USA, ze świetną rolą Dennisa Quaida. Ale mimo wad scenariusza warto ten film obejrzeć, bo opowiada coś więcej o współczesnej Ameryce.
PiS miota się między żenadą a podłością, nie wnosząc właściwie nic konstruktywnego do dyskusji o sposobie radzenia sobie z kryzysem przez obecny rząd, nie proponuje też nic rzeczowego, wybierając rolę niezadowolonego ze wszystkiego recenzenta.
Polska nie jest zszywana, tylko dzielona. Robi to Donald Tusk i robi to PiS, ale jednak większa jest odpowiedzialność tych, którzy mają władzę. Co gorsza, PiS zrujnowało niezależność i autorytet Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego, przez co nie kontrolują one władzy wykonawczej - mówi Aleksander Hall, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.
Konserwatywny elektorat to tykająca polityczna bomba. Jeśli będzie się go zbyt mocno dociskać po to, by dać satysfakcję progresywnym wyborcom, odbije się to zwiększonym poparciem dla PiS, który będzie stopniowo osiągał 33 proc., 34 proc., 35 proc. poparcia i wróci do władzy – uważa prof. Marcin Matczak.
Zmagania z powodziami sprzed lat, pandemią i skutkami wojny w Ukrainie dały nam bezcenne narzędzia radzenia sobie z kolejnym trudnym doświadczeniem. W zetknięciu z naturą o czymś jednak stale zapominamy.
Jak jeden wpis w internecie o obdzieraniu kotów ze skóry wywołał nastroje pogromowe w Ameryce.
W niedawno przeprowadzonym badaniu szukano samochodów o najdłuższej żywotności. Warunkiem było dotrwanie do dystansu ponad 400 000 kilometrów.
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała pomoc w wysokości 10 mld euro dla krajów poszkodowanych przez powódź. Połowa z tych środków ma trafić do Polski. - Te środki unijne są potężne, natomiast my wciąż szukamy środków w budżecie - skomentował w TVN24 minister finansów Andrzej Domański.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 19 na 20 sierpnia Ukraina była celem ataku dronów. Eksplozje rozlegały się w miastach Równe i Chmielnicki, w Iwano-Frankiwsku aktywna była obrona przeciwlotnicza.
„Substancja” to opowieść uprzedmiotowieniu kobiety w zachodniej kulturze, „Another End” o pożegnaniu na zawsze. Tylko czy wysoko rozwinięta technologia naprawdę pomaga człowiekowi pokonać traumy?
Przez Brzeg Dolny w województwie dolnośląskim przechodzi fala kulminacyjna. Stan Odry osiągnął tam 942 cm, o ponad trzy metry więcej niż wynosi stan alarmowy (630 cm).
Są rozwiązania cywilnoprawne, które mają służyć sprawiedliwemu rozkładowi skutków katastrof naturalnych - takich jak powodzie - pomiędzy wierzycielem i dłużnikiem. Żadne nie jest jednak doskonałe.
Dobrze byłoby, żebyśmy się skupili na tych informacjach, które są niezbędne, by zrozumieć jaki jest stan rzeczy i co trzeba zrobić - mówił w czasie posiedzenia sztabu kryzysowego we Wrocławiu premier, Donald Tusk.
Nieuchronne w najbliższych miesiącach „rozliczenia” braków systemowych w Polsce powinny objąć także brak regulacji ustawowych w zakresie zapobiegania i adaptacji do zmian klimatycznych.
W Rotterdamie doszło w czwartek wieczorem do ataku nożownika, w którym zginęła jedna osoba, a dwie - w tym napastnik - zostały ranne.
Przed nami ogromna praca wyciągania wniosków. Kiedy minie zagrożenie, trzeba usiąść, przeanalizować procedury, opracować specustawy, które uregulują organizację postępowania w takich sytuacjach - mówił w rozmowie z Joanną Ćwiek senator KO Krzysztof Kwiatkowski.
W nocy doszło do przesiąku na wale Janówek-Pracze we Wrocławiu. W uszczelnianiu przeciekającego wału brali udział mieszkańcy, straż miejska, straż pożarna, policja i ok. 300 żołnierzy WOT. Stan wody na Odrze, według informacji podanej rano przez prezydenta Jacka Sutryka, wynosi obecnie 632 cm (stan alarmowy to 450 cm). Stany alarmowe przekraczają też nadal Bystrzyca, Oława i Ślęza.
- W tej decyzji chodzi o większe wsparcie dla samorządu - mówił w czasie piątkowego posiedzenia sztabu kryzysowego szef MSWiA, Tomasz Siemoniak, informując o wyznaczeniu dwóch pełnomocników dla Głuchołazów i Lewina Brzeskiego.
Nowy rok szkolny przyniósł pytania dotyczące standardów ochrony osób małoletnich. Wątpliwości pojawiają się m.in. w kontekście udziału rodziców w wycieczkach szkolnych. Ministerstwo Edukacji Narodowej precyzuje kwestię zaświadczeń o niekaralności.
Najpewniej na początku października zostanie zawarta umowa na sprzedaż amunicji krążącej Grupy WB do Korei Południowej. Wartość kontraktu wyniesie co najmniej 100 mln zł.
Najwyższy budynek na świecie znajduje się w Dubaju. To Burdż Chalifa, biurowiec, który ma 829,8 metra wysokości. Teraz w jego sąsiedztwie powstaje kolejna wieża – ma być wprawdzie niższa, ale i tak na tyle wysoka, że zyska tytuł drugiego najwyższego drapacza chmur na świecie.
Od ponad roku skierowania do sanatorium co do zasady wystawiane są tylko w formie elektronicznej. Od tej reguły są jednak wyjątki. Jeden z nich właśnie znika. Od 20 września br. zmieniają się zasady wystawiania skierowań dla pewnej grupy pracowników. O kim mowa?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas