Aktualizacja: 16.01.2025 20:40 Publikacja: 27.09.2023 13:19
Foto: Adobe Stock
1 października 2023 r. wejdzie w życie nowelizacja kodeksu karnego dokonana ustawą z 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw. Skala zmian będzie ogromna (obrazując – wydruk zmian z Dziennika Ustaw mieści się na 17 stronach A4, w tym prawie dziewięć stron dotyczy części ogólnej k.k.).
Kodeks karny z 1997 r. po dokonanych zmianach będzie się znacząco różnił od swojego pierwotnego brzmienia, choć oczywiście już teraz się różni. A biorąc pod uwagę wszystkie dokonane dotychczas nowelizacje (w tym w części ogólnej), de facto tylko formalnie można mówić, że jest to kodeks karny z 1997 r., bo praktycznie po 1 października 2023 r. będzie to nowy kodeks. A analizując część zmian w k.k. dokonanych przez ostatnie lata – przykładowo kary łącznej, art. 37a k.k. – można zauważyć, że brakuje spójnej, długofalowej polityki karnej, co należy ocenić krytycznie.
Ściga cię prokurator, sąd decyduje lub ma zdecydować o zastosowaniu aresztu tymczasowego, uchylono ci immunitet – to znak, żeby wyjechać z kraju.
Można podziękować prezydentowi i PiS za patologiczne rozprzężenie struktur państwowych, a PKW i ministrowi finansów za brak determinacji w nazywaniu po imieniu „zła” – mówi Piotr Prusinowski, sędzia SN, b. prezes Izby Pracy SN.
Rok 2024 był okresem niebywałego łamania prawa, jego obchodzenia i tworzenia pozorów, że coś się zmienia i reformuje.
Sąd Najwyższy nie dostrzegł, że nikt w drodze sądowo-administracyjnej nie stwierdził nieważności powołania Dariusz Barskiego na funkcję prokuratora krajowego.
Sądy i wymiar sprawiedliwości są pogrążone w permanentnym kryzysie od lat. Stan ten nie wydaje się poprawiać pomimo deklaracji kolejnych rządów, które niezmiennie poprawy uzyskać nie potrafią.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Prokurator generalny Adam Bodnar przekazał dzisiaj do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej byłego premiera, Mateusza Morawieckiego - poinformowała w czwartek Prokuratura Krajowa.
66-letniej mieszkance Torunia, Izabeli M., grożą 3 lata pozbawienia wolności za groźby skierowane pod adresem założyciela i prezesa fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka.
Sąd Najwyższy uchylił prawomocnie orzeczoną karę dożywocia dla 46-letniego Mamuki K., który brutalnie zamordował 28-letnią łodziankę Paulinę D.
Zmiany w składce zdrowotnej ulżą niewielu przedsiębiorcom. Większość zapłaci więcej na ZUS. Czy mogą liczyć, że za rok będzie lepiej?
Przepisy przejściowe nie dają prawa do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego rodzicom, którzy w dniu wejścia w życie przepisów będą przebywać na urlopie rodzicielskim.
Przedsiębiorcy nie muszą już uwzględniać przychodów ze sprzedaży środków trwałych przy obliczaniu składki zdrowotnej. Ci, którzy są na skali albo liniowym PIT i mają małe dochody lub straty, zapłacą niższą składkę minimalną. Takie są w 2025 r. zmiany w rozliczeniach firmowej składki zdrowotnej.
Potwierdzenie wyrokiem karnym popełnienia przestępstwa przez pracownika może znacznie ułatwić firmie proces przed sądem pracy. Które wyroki sądu karnego i w jakim zakresie musi uwzględnić sąd pracy?
Dobrze, że mówi się o potrzebie ochrony dzieci, tworzy się regulacje, by je chronić. Ale dopóki nauczyciele, pracownicy sądów i pomocy społecznej nie zaczną dociekać, skąd rzeczywiście wzięły się złamania i siniaki, nic się nie zmieni.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas