Działalność statutowa Europejskiej Komisji przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji obejmuje m.in. monitorowanie krajów członkowskich Rady Europy. Dokładnie analizuje sytuację w każdym z państw członkowskich i wydaje zalecenia, jak rozwiązywać wszelkie problemy związane z rasizmem i nietolerancją.

Wśród 16 zaleceń dla polskich władz znalazły się m.in.: zainicjowanie działań legislacyjnych w celu dodania orientacji seksualnej, tożsamości płciowej i cech płciowych jako wyraźnie zakazanych przesłanek mowy nienawiści do odpowiednich przepisów kodeksu karnego czy opracowanie i przyjęcie krajowej polityki migracyjnej, która będzie pomocna nie tylko w integracji osób, które schroniły się w Polsce w wyniku agresji Rosji na Ukrainę, ale także innych migrantów o różnym statusie i celu pobytu w kraju. Na tym nie koniec.

Czytaj więcej

Zwolnienie za obrazę ukraińskiej flagi: pracownik naraził pracodawcę na straty

Polskie władze mają także wprowadzić obowiązkowe szkolenia z praw człowieka, równości, poszanowania różnorodności, zapobiegania nękaniu itd. oraz powstrzymać się od jakichkolwiek działań wymierzonych w organizacje pozarządowe wspierające równość osób LGBTI i dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczną organizację zgromadzeń, w tym marszów równości osób LGBTI.

Polska ma też zapewnić obowiązkowe szkolenia funkcjonariuszy policji i prokuratorów ze skutecznego ścigania przestępstw z nienawiści oraz udostępnić sędziom szkolenia z postępowania z przestępstwami z nienawiści.

— oprac. a.ł.