Aktualizacja: 16.03.2025 23:44 Publikacja: 27.03.2024 04:30
Foto: Fotorzepa / Andrzej Cynka
Naczelny Sąd Administracyjny, nawiązując do treści art. 2 u.k.w.h. ustawy z 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (tekst jedn. DzU z 2023 r., poz. 1984 z późn. zm., dalej u.k.w.h.), wskazywał, że księgi wieczyste są jawne, jednak we wniosku o wydanie odpisu księgi wieczystej należy podać jej numer jako sposób identyfikacji (nawiązując do § 23 pkt 1 rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 27 listopada 2013 r. w sprawie Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych, obecnie tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 292 z późn. zm.). Wywiódł z tego, iż dysponowanie adresem, numerem działki, danymi opisującymi właściciela czy władającego nieruchomością nie wystarczy, aby uzyskać dostęp do danych zawartych w księdze wieczystej. Zauważył wówczas – w 2014 r. – że jednocześnie w projekcie informatycznym Ministerstwa Sprawiedliwości – Nowa Księga Wieczysta (NKW) możliwy jest bezpośredni wgląd do ksiąg wieczystych. System NKW stopniowo obejmuje kolejne wydziały ksiąg wieczystych w sądach rejonowych, zaś aby przeglądać je za pośrednictwem portalu http://ekw.ms.gov.pl, też należy posiadać numer księgi wieczystej i nie można korzystać z innych danych (wyrok NSA z 18 lutego 2014 r., I OSK 1839/12, zob. też wyrok NSA z 21 października 2015 r., I OSK 254/14, orzecznictwo sądów administracyjnych dostępne pod adresem https://orzeczenia.nsa.gov.pl/cbo/query). W innym z orzeczeń wskazał, że jedną z podstawowych zasad, na których opiera się system ksiąg wieczystych, jest zasada ich jawności (art. 2 u.k.w.h.), a jawność ta obejmuje oczywiście także możliwość uzyskania wiedzy o osobie właściciela nieruchomości (wyrok NSA z 21 czerwca 2017 r., I OSK 131/17, z odwołaniem się do wyroku NSA z 19 listopada 2014 r., I OSK 802/13).
Czy doczekaliśmy czasów, kiedy upominanie się o normalność w sądach oceniane jest jako nienormalność?
Trzeba zatrzymać w prokuraturze kadrę najlepiej wykwalifikowaną – mówi prokurator Jacek Skała, szef ZZ Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP.
Sędziowie-oponenci zostaną wyrzuceni, a swoi odpowiednio nagrodzeni. Przy czym najwierniejsi usadowieni na wysokich posadach, tak aby dobrze pilnowali nowego ładu.
Koncepcja „sędziów ustawowych” jest wewnętrznie niespójna i niezgodna z Konstytucją RP.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Po głośnej uchwale frankowej „nowa” część Izby Cywilnej SN, uchwalając w minionym tygodniu uproszczenie zmiany płci metrykalnej, pokazała, jak bezsensowne jest bojkotowanie nowych sędziów i utrudnianie im pracy.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Prokuratura Okręgowa w Łodzi zbiera postępowania z całego kraju w sprawie trzech głównych wątków: podejrzenia działania na szkodę inwestorów, nabywców nieukończonych mieszkań oraz podwykonawców.
Ceny nowych mieszkań wprowadzonych do sprzedaży w lutym były niższe niż lokali będących już w ofercie – wynika z analiz Cenatorium.
Podaż mieszkań wzrosła nie tylko w metropoliach, ale i w otaczających je miejscowościach – wynika z analiz portalu RynekPierwotny.pl
Przedsiębiorca nie musi wykazywać w biznesie zysków z nieruchomości, którą wycofał z działalności i wynajmuje prywatnie.
Pełnomocnikami na walnym zgromadzeniu spółdzielni będą mogły być tylko niektóre osoby, np. członkowie najbliższej rodziny lub adwokat.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego muszą rozliczyć podatek VAT od najmu prywatnego. Na co powinni zwrócić uwagę przy rozliczeniach, by nie popełnić błędu?
Rodzimy kapitał lokuje w nieruchomościach komercyjnych w Polsce coraz więcej, ale to wciąż niewiele na tle innych rynków – mówi Daniel Bienias, szef CBRE w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.
Sytuacja firm budujących osiedla nie wygląda dobrze. Ich zobowiązania rosną – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas